Náhrada těchto olivovníků může trvat 65 až 80 let, než dojde ke stabilním výnosům. (Foto: Youtube)

Likvidace olivovníků je považována za útok na řeckou historii, kulturu a identitu, stejně jako útok na ekonomiku ostrova.

Olivový strom je jedním z nejvíce všudypřítomných symbolů v Řecku a klasické západní civilizaci. Kromě starověkých Řeků sloužila olivová ratolest jako symbol olympijských ideálů. Z tohoto důvodu dostávali olympijští medailisté „kotinos“ – věnce z olivových větví.

Pro starověké Řeky byl olivový strom také považován za symbol míru, moudrosti, plodnosti a vítězství a traduje se, že  to byl dar Athény, řecké bohyně moudrosti.

Místní ekonomika ostrova bude trpět celá léta následkem zničení těchto desítky let starých  olivovníků. Vývoz oliv každý rok přispívá do řecké národní ekonomiky téměř 650 miliony euro.

Řezání olivovníků nevyhnutelně stupňuje napětí,  které už několik měsíců roste  mezi místními Řeky a nelegálními migranty.

Minulý měsíc nelegální migranti na ostrově Lesbos zpustošili vybavení pravoslavného kostela.

Uprostřed koronakrize využívají nelegální přistěhovalci na ostrově Lesbos pandemii jako příležitost k tomu, aby se postavili proti zákonům o policii. Jak uvádí sGreek City Times, od prvního dne opatření proti koronaviru, které začalo platit 12. března, bylo v Řecku zaznamenáno celkem 20 084 porušení zákonů ze strany migrantů.

Co však je šokující ve srovnání s tisíci dalších porušení zaznamenaných v Řecku, je to, že na Lesbosu, když policie požádala nelegální přistěhovalce, většinou to byli afričtí  migranti, aby se vrátili do svého tábora,  tak začali zesměšňovat policisty a řecké úřady.

Na Lesbosu, který je „hostitelem“  50.000 nelegálních přistěhovalců, žije pouhých 90.000 místních obyvatel. Neustálé porušování internace zvyšuje riziko vypuknutí koronaviru, které může zničit tábory migrantů a pak i místní obyvatele.

První zaznamenaný případ koronaviru se objevil v Řecku 26. února 2020. Od té doby bylo potvrzeno 1.735 případů, což zahrnuje 73 úmrtí a 78 uzdravení. Očekává se, že jak se začíná oteplovat  a léčba hydroxychlorochinem začíná působit, tak se bude počet zotavení zvyšovat s tím, jak se denní případy snižují.