Írán nemá žádné informace o ztrátě dronu, řekl novinářům Javad Zarif, šéf ministerstva zahraničních věcí Islámské republiky.

Americký prezident Donald Trump včera sdělil, že loď US Navy sestřelila íránský dron v Hormuzském průlivu, údajně představující hrozbu americké armádě. Pentagon zdůraznil, že námořníci reagovali v rámci sebeobrany. Podle portálu Military byl dron sestřelen výsadkovou lodí Boxer vybavené nejnovějším systémem Light Marine Air Defence Integrated System (LMADIS) na ničení dronů. Toto zařízení kombinuje optickou a elektronickou technologii s radarovými funkcemi pro detekci, identifikaci a potlačení nepřítele.

Setřelení dronu popřela íránská armáda.

Následně náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Araghchi nevyloučil, že Spojené státy, které ohlásily zničení íránského dronu, sestřelily vlastní dron.

„Neztratili jsme žádný dron ani v průlivu Hormuz, ani nikde jinde. Obávám se, že americká loď USS Boxer chybně sestřelila vlastní dron," napsal náměstek ministra zahraničí na Twitteru.

Později, Zarif zveřejnil na Twitteru obrázek mapy světa s zvýrazněnou siluetou Spojených států a Íránu. Hormuzská úžina, označená červenou tečkou, se nachází na jižní hranici Íránu, na opačném konci mapy pak USA. Zpráva je doplněna jednoslovně podtitulem: „Připomenutí" („Reminder“).

Špatné vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se zhoršily po 13. červnu, kdy v Ománském zálivu bylo zaútočeno na tankery Front Altair a Kokuka Courageous. Spojené státy za to obviňují Írán a uvedly, že mají v úmyslu chránit svobodu plavby v regionu.

Islámská republika nazvala obvinění neopodstatněnými a rovněž vyjádřila obavy z toho, co se stalo. Připomněla také, že pomáhala při záchraně námořníků.

Koncem června iránská armáda oznámila sestřelení amerického dronu Global Hawk poté, co narušil íránský vzdušný prostor. Ústřední velitelství amerických ozbrojených sil zároveň tvrdilo, že dron byl sestřelen nad Hormuzským průlivem v mezinárodním vzdušném prostoru.

Poté začali USA připravovat reakci na jednání Íránu. Trump napsal na Twitteru, že zastavil úder proti Islámské republice deset minut před startem raket, protože se během konzultace dozvěděl, že během útoku zemře 150 lidí.