Polsko – Polskou vládou a celým schengenským prostorem – otřásá vízový skandál nepředstavitelných rozměrů. (Foto: Raw Pixel)

Hrozivé podezření: Polsko prý jen za poslední tři roky nelegálně přivezlo do EU až 350 000 pracovních migrantů.

To představuje pro vládnoucí nacionalistickou stranu Právo a spravedlnost (PiS) velký potenciální problém před parlamentními volbami, které se budou konat 15. října.

Strana vždy prosazovala protiimigrační myšlenku – zejména pro lidi z muslimských zemí – a výstavbu plotu na hranici s Běloruskem, který má zabránit nelegální migraci, označovala za jeden ze svých úspěchů.

„Víte, kdo v Evropě přivádí nejvíce muslimských imigrantů? Vláda, která s nimi straší. Vláda PiS,“ napsal na sociální síti Donald Tusk, lídr opoziční strany Občanská koalice.

Navzdory těmto zprávám PiS stále vede v průzkumu agentury POLITICO s 38% podporou oproti 31% podpoře Občanské koalice.

Premiér Mateusz Morawiecki 31. srpna propustil náměstka ministra zahraničí Piotra Wawrzyka a jako oficiální důvod uvedl „neuspokojivou spolupráci“. Wawrzyk byl rovněž vyřazen z volební kandidátky PiS.

Polské deníky Gazeta Wyborcza a Rzeczpospolita a rozhlasová stanice Zet tvrdily, že za Wawrzykova působení vzkvétal „korupční“ systém udělování víz občanům zemí mimo EU, kdy lidé platili 5 000 dolarů, aby mohli přeskočit frontu na polských konzulátech v rozvojových zemích.

Anonymní úředník ministerstva zahraničí řekl Rádiu Zet, že „v jedné africké zemi byly před polským velvyslanectvím stánky, kde se dala koupit orazítkovaná víza; stačilo napsat jméno“.

Podle Eurostatu vydalo Polsko v roce 2021 téměř 970 000 takzvaných „prvních povolení k pobytu“, což je třetina všech takových povolení, která země EU udělily občanům zemí mimo EU. Aktualizovaná čísla za rok 2022 Polsko statistické agentuře EU nezaslalo.

Podle poslanců Občanské koalice Marcina Kierwińského a Jana Grabiece mohlo být v posledních třech letech v rozporu s předpisy vydáno až 350 000 víz.

Držitelé víz by měli pobývat pouze v Polsku, ale protože Polsko je součástí otevřeného schengenského prostoru, mohou se volně pohybovat po EU. Německé spolkové země Braniborsko a Sasko letos na jaře vyzvaly k dočasnému obnovení hraničních kontrol s Polskem a Českou republikou a stěžovaly si na velký počet nelegálních migrantů.

Zdroj: bild.de