Spolehlivost USA jako spojence zemí regionu je velmi pochybná, prohlásil v interview pro portál Axios, které vysílala televize HBO, irácký prezident Barham Sálih. (Foto: Axios)

„Schopnost USA udržet své pozice byla velice zpochybněna. Spojenci USA jsou znepokojeni tím, nakolik se dá spolehnout na USA,“ prohlásil Sálih.

Sálih poskytl tento rozhovor po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa o stažení vojsk ze severní Sýrie kvůli turecké operaci proti Kurdům, jež jsou jejich spojenci. Političtí oponenti obvinili Trumpa ze zrady spojenců. Sálih je kurdské národnosti, v minulosti stál v čele Iráckého Kurdistánu.

Irák podle Sáliha potřebuje „znovu seřídit“ anebo dokonce „přehodnotit“ vztahy s USA. Na otázku, jestli následkem nebude zaměření Iráku na Rusko nebo Írán, odpověděl, že v regionu je mnoho hráčů a že jim nehodlá předkládat ultimáta. „Musíme se ale zamyslet nad našimi vlastními prioritami,“ řekl irácký prezident.

Sálih také prohlásil, že ho znepokojila možnost etnických čistek během turecké operace v Sýrii.

„Znepokojují mě etnické čistky. Již se to stalo v tragických dějinách kurdského národa, je to nebezpečné a tragické. Jsou to obrovské humanitární škody,“ řekl prezident.

Sálih rovněž prohlásil, že stažení amerických vojáků může mít za následek, že teroristická fronta IS (zakázaná v Rusku) znovu zvedne hlavu.

„Velmi vážně jsme o tom mluvili s americkými úředními osobami,“ řekl Sálih. „Vojenská porážka IS je důležité vítězství, avšak neúplné a křehké. Může se to snadno změnit, což mě znepokojuje,“ dodal.

„Pět let krve, peněz, úsilí, lidské potupy, to vše bylo kvůli porážce IS. Nebylo to lehké vítězství, a když si to někdo myslí, pak je to neuvážené, nebezpečné a tragické,“ řekl Sálih.

Rozhovor byl natočen předtím, než prezident USA Donald Trump oznámil likvidaci „teroristy č. 1“ Abú Bakra al-Bagdádího. Trump poděkoval Iráku za pomoc.

Zdroj:  axios.com