Americké sankce vedly k „neočekávanému vzestupu" ruského hospodářství, napsal americký list The Wall Street Journal.

Noviny poznamenaly, že sankční opatření uložená Spojenými státy vyvolala růst cen ropy a slabší rubl, který společně pouze posílilily ruskou ekonomiku.

Podle publikace sankce Washingtonu proti Teheránu vedly ke zvýšení cen ropy o 14 procent od poloviny srpna, což vývozcům z černého zlata z Ruska umožnilo výrazně zvýšit příjmy. Zejména se v novinách zdůraznilo, že příjmy ruských ropných společností Rosneft a Lukoil v letošním roce vzrostly o 56 a 39 procent.

Rubl pak klesl od dubna o 15 procent a nízké náklady na měnu znamenají zvýšení konkurenceschopnosti ruského zboží.

„Rusko se cítí lépe s vysokými cenami ropy a slabým rublem. Z pohledu rozpočtu je to dvakrát pozitivní," uvedl novinám odborník investiční společnosti Aberdeen Asset Management.

Vztahy mezi Moskvou a Západem se zhoršily po převratu na Ukrajině a znovuzjednocení Krymu s Ruskem. Spojené státy a některé další země Mosku obviňují z vměšování a uložily proti němu sankce. Rusko reagovalo odvetnými opatřeními a nasměrovalo se k dovozní náhradě. Kreml opakovaně konstatoval, že Rusko se nezúčastní vnitřního ukrajinského konfliktu a Krym se k připojil k Rusku demokraticky, na základě výsledku referenda.

Zdroj: pz.cz, wsj.com