V případě vojenského řešení Donbasu ponese ukrajinská armáda v 10 dnech 10-12 tisíc obětí, z nichž by 3000 zemřely, uvedl náčelník generálního štábu ukrajinské armády Viktor Muženko. Jak píše „Ukrajinská pravda", podle Muženkových výpočtů by na 2.300 mrtvých vojáků připadalo 10 000 civilistů.


Náčelník štábu Viktor Muženko zapochyboval, zda je ukrajinská společnost připravena k silovému vyřešení problému Donbasu, ale armáda připravena na tento obrat událostí, pokud se v této souvislosti vezme úvahu dostupnost zbraní a řídící systém. Jak píše „Ukrajinská pravda“, Muženko na setkání s novináři uvedl, že ozbrojené síly Ukrajiny provádějí vyhodnocení ztrát během cvičení pomocí speciálních technik.

Takže podle šéfa generálního štábu mohou během desetidenní operace s využitím letectva činit možné ztráty 10-12 tisíc vojáků, z nichž by byly 3 tisíce zabity. Na otázku novinářů na vyhodnocení civilních obětí uvedl, že na 2.300 mrtvých vojáků by bylo zabito 10 000 místních obyvatel.

Viktor Muženko zároveň uvedl, že podle výpočtů stejné operace z hlediska možných sil stran v podmínkách realizace silového scénáře má ukrajinská armáda dostatek sil, aby adekvátně reagovala nejen na Východě, ale na celé straně hranice s Ruskem.

Když mluvil o možnosti rozmístění mírové mise na Ukrajinu, připomenul, že je to prakticky nemožné prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN, protože Rusko jako stálý člen to může vetovat.

Poznamenal také, že dalším problémem je, kdo bude mít mandát pro mírovou operaci. Rusko, poznamenal, nebude souhlasit s mandátem NATO a Ukrajina – s mandátem OBSE. Současně, podle Muženka, jsou Spojené státy i Kanada připraveny poslat svůj kontingent na Ukrajinu, ale není známo, zda s tím bude Rusko souhlasit. Podle jeho odhadů může mít kontingent několik tisíc lidí.

Zdroj: pz.cz