FBI reagovala na výbušné tvrzení generálního ředitele společnosti Meta Marka Zuckerberga, že Facebook před volbami 2020 algoritmicky cenzuroval zmínky o notebooku Huntera Bidena poté, co od agentury obdržel varování před „ruskou propagandou“. (Foto: Flickr)

Zuckerberg v epizodě pořadu „The Joe Rogan Experience“ z 25. srpna uvedl, že Facebook aktivně snížil dosah příspěvků na sociálních sítích, v nichž se hovoří o notebooku Huntera Bidena, v reakci na doporučení FBI některým zaměstnancům Facebooku, aby se měli před prezidentskými volbami na pozoru před ruskými dezinformacemi.

„V pozadí je to, že FBI, myslím, v podstatě přišla za některými lidmi z našeho týmu [a] řekla: ‚Hele, jen abyste věděli, měli byste být ve střehu. Mysleli jsme si, že ve volbách v roce 2016 bylo hodně ruské propagandy, máme to na vědomí, že se v podstatě chystá nějaká podobná skládka, takže prostě buďte ostražití,'“ řekl Zuckerberg Roganovi.

Klipy se Zuckerbergovou odpovědí Roganovi se rychle rozšířily a vyvolaly vlnu kritických záběrů na FBI, přičemž někteří obviňovali agenturu z účasti na vměšování do voleb.

„Tohle není jen šílenství, to je vměšování do voleb,“ uvedl v prohlášení republikán Andrew Clyde (R-Ga.) a zároveň vyzval Zuckerberga, aby vypovídal před Kongresem „o pokusech FBI obejít první dodatek“.

Podobně jízlivě se vyjádřil i republikán Jim Jordan (R-Ohio).

„Stejná FBI, která lhala o ruském ‚spolčení‘ a provedla razii v domě prezidenta Trumpa, požádala Facebook, aby zmanipuloval svůj kanál a pohřbil příběh Huntera Bidena,“ uvedl Jordan v prohlášení.

Reakce FBI

V době, kdy se kontroverze rozhořela, vydala FBI v pátek prohlášení pro média, v němž uvedla, že její varování Facebooku bylo obecného charakteru a neobsahovalo výzvu k akci.

FBI uvedla, že „běžně informuje americké subjekty soukromého sektoru, včetně poskytovatelů sociálních médií, o informacích o potenciálních hrozbách, aby se mohly rozhodnout, jak se lépe bránit hrozbám“, a že agentura „poskytla společnostem indikátory zahraničních hrozeb, aby jim pomohla chránit jejich platformy a zákazníky před zneužitím zahraničními aktéry zlovolného vlivu“.

FBI však dodala, že „nemůže žádat společnosti o přijetí opatření na základě obdržených informací ani jim je nařizovat“.

Meta rovněž vydala upřesňující prohlášení, v němž v příspěvku na Twitteru uvedla, že Zuckerbergovy poznámky pronesené Roganovi byly v podstatě stejné jako to, co řekl senátorovi Ronu Johnsonovi (R-Wis.) v roce 2020.

„FBI sdílela obecná varování o zahraničním vměšování – nic konkrétního o Hunteru Bidenovi,“ uvedl Meta v prohlášení.

Zuckerberg to Roganovi řekl i v podcastu, když se ho zeptal, zda FBI upřesnila, že Facebook se musí „mít na pozoru“ ohledně příběhu s notebookem Huntera Bidena.

„Ne, nepamatuji si, jestli to bylo konkrétně takhle. Ale bylo to tak, v podstatě to odpovídalo vzoru,“ odpověděl Zuckerberg.

Notebook Huntera Bidena

Notebook syna prezidenta Joea Bidena, Huntera Bidena, se stal předmětem skandálu a zkoumání v říjnu 2020 poté, co deník New York Post zveřejnil zprávu o jeho obsahu, která obsahovala informace o zahraničních obchodech a špinavém osobním životě mladšího Bidena.

Po zveřejnění příběhu se velká část jeho zpravodajství ve starších médiích zaměřila na možnost, že laptop byl ruskou dezinformací, která měla poškodit prezidentskou kampaň Joea Bidena.

Příběh o laptopu potlačily také sociální sítě Facebook a Twitter, zatímco skupina bývalých zpravodajských pracovníků se přihlásila a v dopise (pdf) uvedla, že měl „všechny klasické znaky ruské informační operace“.

John Ratcliffe, tehdejší ředitel národních zpravodajských služeb, tehdy uvedl, že neexistují žádné zpravodajské informace, které by podporovaly tvrzení, že laptop byl ruskou dezinformací.

Nedávno Ratcliffe v pátečním rozhovoru pro Fox News řekl, že pokud se FBI skutečně snažila potlačit informace o notebooku Huntera Bidena, jednalo by se o vměšování do voleb.

„Je to vměšování do voleb, pokud jsou tato obvinění pravdivá, že agenti FBI vědomě zveřejňovali špatné informace, rozhodně,“ řekl Ratcliffe.

Průzkumy ukázaly, že kdyby se veřejnost o zamlčeném příběhu dozvěděla před volbami, mohlo to Bidena staršího stát několik procentních bodů voličů – možná dost na to, aby zmařil svou kandidaturu do Bílého domu.

Zdroj: theepochtimes.com