To, co se u evropských výrobců zatím jevilo druhotným rizikem sankcí, kdy dosud nejvíce trpěli výrobci a exportéři potravin, se přenáší i na zapadoevropskou strojní výrobu a export do Ruska. (Foto: Geograph Ireland, ilustrační)

Plány na nákup vybavení ruskými podniky v roce 2019 dokazují, že se vzdávají nákupu strojového zařízení ze západní Evropy ve prospěch těchto výrobků ze zemí SNS, Číny a Indie.

Uvádí to poslední vydání „Monitorování ekonomické situace v Rusku“, připravené experty z Gaidarova institutu a RANCHIGS.

„Zeměpisné“ plány na nákup strojového vybavení ruskými podniky v roce 2019 ukázaly pokračování odmítání západoevropských výrobků ruskými výrobci ve prospěch strojů ze zemí SNS, Číny a Indie. V současné době se domácí výrobci postupně stávají hlavním dodavatelem vybavení pro ruský průmysl, západní Evropa padá na druhé místo, zatímco Čína a Indie se posunuly na třetí místo,“  uvedl dokument.

Celkově se konstatuje, že podle údajů z let 2018–2019 je ruský průmysl dostatečně vybaven výrobními zařízeními. Více než 90% výrobců má potřebnou (nebo v některých případech dokonce vyšší než očekávanou) kapacitu a podle monitoringu ne více než 10% průmyslových podniků trpí nedostatkem.

Zdroj:  pz.cz,  ria.ru,