Švýcarská pravicová Lidová strana dosáhla v celostátních volbách jednoho ze svých nejlepších výsledků v historii a sklidila úspěch za kampaň, která využívala obavy z imigrace. (Foto: Flickr)

Podle prognóz veřejnoprávní televize SRF by SVP – jak je strana známá pod svou německou zkratkou – měla získat 29 % hlasů, zatímco před čtyřmi lety to bylo 25,6 %. To je ještě výraznější vítězství, než se předpokládalo v průzkumech veřejného mínění, a jen o málo méně než její rekord z roku 2015, kdy dosáhla 29,4 %. Oficiální výsledky budou zveřejněny později v neděli.

Strana je již dvě desetiletí nejpopulárnější švýcarskou stranou, a to především díky zaměření na domácí otázky, jako je imigrace a ekonomika. SVP chce omezit počet obyvatel země na 10 milionů, přičemž se odvolává na přetíženou infrastrukturu a nedostatek bytů.

„Máme problémy s migrací, s nelegálními migranty,“ řekl SRF předseda SVP Marco Chiesa. „Švýcarský lid nám dal tento mandát, ale také dal tento vzkaz celé švýcarské politice.“

Částečně se také snaží zakotvit tradiční neutralitu země navzdory výzvám k razantnější reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a k omezení nákladů na přechod na udržitelnou energii.

„Toto je posun doprava, který jsme očekávali,“ řekl Hermann. „Pravice však nebude schopna dominovat – v parlamentu jsou vyvažující síly.“

Na celostátní úrovni se podle prognóz umístili sociální demokraté na vzdáleném druhém místě za SVP, na třetím místě se shodně umístili probyznysoví Svobodní demokraté a Aliance středu. Obě švýcarské strany Zelených zvrátily většinu zisků, kterých dosáhly v roce 2019.

Bez ohledu na výsledky je posun ve švýcarské exekutivě nepravděpodobný, protože sedmimístná vláda není tvořena koalicí ani naprostou většinou, ale jde o dohodu mezi největšími stranami. Ministři budou voleni zákonodárci 13. prosince a centristé již oznámili, že nebudou vyzývat stávající členy.

Přesto je výsledek parlamentních voleb ve Švýcarsku ve srovnání s jinými zeměmi mnohem méně určující pro budoucí politiku, protože iniciativy a referenda, která se konají několikrát ročně, dávají voličům možnost vyjádřit se ke všemu od daně z příjmu právnických osob až po imigraci.

Zdroj: swissinfo.ch