Už několik let se Rusko snaží „seskočit z dolarového háčku“. Bez zahraniční pomoci to však není tak jednoduché, píší noviny Neue Zürcher Zeitung.

Mimochodem, dnes jsou politikou Washingtonu rozhněváni dokonce i západní partneři USA a „političtí vůdci, kteří dříve uznávali hegemonii dolaru", uvádí švýcarský deník.

„Do háje s dolarem!" — domnívají se v Rusku a chtějí se rozloučit s americkou měnou, píší švýcarské noviny Neue Zürcher Zeitung.

Tak už několik let se Ruská federace snaží „seskočit z dolarového háčku" a podniká k tomu různé kroky: například zavádění vlastního platebního systému, prodej amerických státních obligací a uzavírání obchodních smluv s partnery v národních měnách, vypočítává autor článku Christian Steiner.

Mimochodem, není to tak jednoduché, protože „bez pomoci ze zahraničí ruská opatření, která měla i tak pouze skromný úspěch, nepřinesou plody," konstatuje novinář z Neue Zürcher Zeitung.

V poslední době však na mezinárodní scéně roste nespokojenost se Spojenými státy a teď „Američanům hrozí nebezpečí právě kvůli jejich vlastní drzosti," uvádí Steiner.

Obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa „rozhněvala" i západní partnery Spojených států. Nyní projevují nespokojenost „političtí vůdci, kteří dříve uznávali hegemonii dolaru", zdůrazňuje autor článku.

Například v září předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nazval „absurdní" skutečnost, že evropské společnosti byly nuceny platit za evropská letadla americkou, a ne svou vlastní měnou.

Rovněž ministr zahraničních věcí Německa Heiko Maas nedávno prohlásil, že v mezinárodních platebních vztazích se Evropa musí stát méně závislou na Spojených státech.

Čína začátkem roku zcela „přešla od slov k činům a futures kontraktem o ropě v juanech zpochybnila nadvládu dolaru na globálním energetickém trhu," připomíná švýcarský novinář.

„Odborníci se přitom shodují v názoru, že v nejbližší době alternativa dolaru nebude, protože ‘světová měna‘ musí být uznána většinou investorů," píše autor článku Christian Steiner. „Zkrátka, pokud začnou investoři méně důvěřovat dolaru, ztratí americká měna svou klíčovou roli."

Zdroj:  nzz.ch