Generální inspektor ministerstva obrany zveřejnil dlouho očekávanou zprávu o tom, co Bidenova vláda zanechala v Afghánistánu. (Foto: Flickr)

Jedná se o neuvěřitelný seznam vybavení, které bylo zanecháno jedné z nejnásilnějších skupin na světě s historií podpory teroristických organizací.

Byl jsem proti dlouhé válce v Afghánistánu, takže jsem nepatřil mezi ty, kteří kritizovali Trumpa nebo Bidena při prosazování odchodu z konfliktu. Nikdo však nikdy nevysvětlil, proč Bidenova administrativa toto vybavení v Afghánistánu ponechala, místo aby ho odstranila nebo zničila.

Zatímco pád afghánské vlády byl v posledních dnech rychlý, vláda měla mnoho měsíců na to, aby se na plánované stažení připravila. Přesto nepodnikla žádné kroky k odstranění nebo zničení tohoto vybavení. Místo toho se rozhodla ponechat tento arzenál Talibanu v neporušeném stavu.

Jen inventář pozemních vozidel měl hodnotu přibližně 4,12 miliardy dolarů.

Kromě toho americká armáda přišla o vojenská letadla v hodnotě 923,3 milionu dolarů a leteckou munici za 294,6 milionu dolarů.

Taliban se díky tomuto nečekanému daru Bidenovy administrativy okamžitě stal jednou z nejlépe vybavených armád na světě.

Zpráva sice uvádí, že „některá“ letadla byla během evakuace „demilitarizována a znehodnocena“, ale většina tohoto vybavení zůstala připravena k použití, včetně 316 260 kusů ručních zbraní, včetně odstřelovačských pušek, kulometů a granátometů, v celkové hodnotě 511,8 milionu dolarů.

Nechápu, jak je možné, že tato zjevná a nepředstavitelná chyba zůstala neřešena. Nikdo nebyl propuštěn. Neexistují dokonce ani žádné důkazy o jakékoliv disciplíně. Bidenova administrativa se rozhodla dát Talibanu zbraně za miliardy, místo aby je zničila. Přesto se zdá, že Kongres a tisk jen pokrčí rameny a zívnou.

Zdroj: jonathanturley.org