V tuto chvíli je zřejmé, že ukrajinská armáda usiluje o rozšíření úderů na Ruskem kontrolovaném Krymu, který se tento měsíc stal bezprecedentně prvním po více než půl roku trvající brutální válce. (Foto: Shutterstock)

Zelenskyj vyzval k jeho „osvobození“ – ale pokud by to nestačilo k tomu, aby konflikt hořel přinejmenším v blízké až střednědobé budoucnosti (podle předpovědí některých amerických představitelů obrany má válka možná trvat roky), Zelenského poslední pondělní výroky naznačují, že případná jednání o příměří nejsou ani tak někde na obzoru.

Zelenskyj označil myšlenku jednání s Moskvou za „nemožnou“, pokud Rusko pokročí v plánech na hromadný soudní proces se zajatými obránci Mariupolu.

„Pokud dojde k tomuto podlému ukázkovému procesu, pokud budou naši lidé přivedeni do této scenérie v rozporu se všemi dohodami, se všemi mezinárodními pravidly, pokud dojde ke zneužití … bude to hranice, za kterou jsou jakákoli jednání nemožná,“ řekl Zelenskyj v pondělí.

„Rusko se od jednání odstřihne,“ zdůraznil. „Žádné další rozhovory už nebudou. Náš stát už řekl vše.“

Také Rusko v poslední době vyjadřuje podobný postoj, že je pro rozhovory uzavřené, a obviňuje z toho Kyjev a jeho západní podporovatele, a očekává se, že prezident Putin bude dále kopat do země, zejména po nedávných útocích na Krymu a také po výbuchu auta, kterým byla v sobotu večer zavražděna dcera Alexandra Dugina Darja.

V komentáři potvrdil, že v souvislosti s tím, co Ukrajina odmítá jako ukázkový proces, průběžně jedná s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, a uvedl, že očekává jasné odsouzení ze strany OSN.

„Všichni všemu rozumí,“ řekl Zelenskyj. „Chápou, co okupanti dělají a co to ohrožuje,“ dodal na adresu mezinárodních mocností. „A chápou, že Ukrajina to nebude tolerovat. Nebude tolerovat týrání lidí, o kterých lze říci jen jedno: jsou to hrdinové své vlasti, bránili svobodu svého lidu před okupanty na své půdě.“

Představitelé ruského ministerstva zahraničí si mezitím odděleně stěžovali, že za absenci jakéhokoli diplomatického procesu směřujícího k vyjednání urovnání války může z velké části sama OSN:

Gennadij Gatilov, stálý zástupce Ruska při OSN v Ženevě, řekl listu Financial Times, že OSN by měla hrát větší roli v pokusech o ukončení konfliktu, a obvinil USA a další země NATO, že tlačí na Ukrajinu, aby od jednání ustoupila.

Dodal, že k žádným přímým rozhovorům mezi Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským nedojde. „Nyní nevidím žádnou možnost diplomatických kontaktů,“ řekl Gatilov. „A čím více bude konflikt pokračovat, tím obtížnější bude diplomatické řešení.

Ukrajinští představitelé a odborníci jsou rozhořčeni plánovanou optikou soudního procesu.

Proces jistě zaujme i na titulních stranách světových médií a pravděpodobně vyvolá odsouzení OSN, a to i vzhledem k tomu, že – jak uvádí The Hill„ukrajinská vojenská rozvědka v pátek v příspěvku na Telegramu varovala, že Rusko přestavuje Mariupolskou komorní filharmonii a instaluje v budově železné klece pro soudní proces, který se uskuteční ve středu, na den nezávislosti Ukrajiny a šest měsíců od začátku války“.

Zdroj: president.gov.ua, thehill.com