V Chorvatsku se zřejmě několik lidí otrávilo Coca-Colou. Ministerstvo zdravotnictví nyní stáhlo některé druhy nápoje z prodeje. (Foto: Flickr)

Ve třech různých městech v Chorvatsku zřejmě došlo k otravě po vypití Coca-Coly. V důsledku toho chorvatské ministerstvo zdravotnictví stáhlo z prodeje některé druhy nápojů – včetně minerální vody.

„V zájmu veřejného zdraví a ochrany zdraví lidí (…) zdravotnický inspektorát dočasně zakázal obchodní společnosti prodej na trhu a nařídil stažení podezřelých výrobků,“ oznámil chorvatský generální inspektorát ve svém prohlášení.

Společnost Coca-Cola HBC Croatia, která je součástí stáčírny a distribuuje výrobky Coca-Cola, ve svém prohlášení uvedla, že interní analýza neodhalila u výrobků žádné nesrovnalosti. Šarže však budou staženy až do ukončení oficiálního vyšetřování.

Devatenáctiletý mladík utrpěl vážné chemické popáleniny

Většina případů se stala v Záhřebu, ale jediným vážným případem je devatenáctiletý mladík, který je od soboty hospitalizován v přístavním městě Rijeka.

Podle ministra zdravotnictví Viliho Berose je mladík ve „stabilizovaném“ stavu, ale trpí „těžkými poraněními trávicího traktu“ způsobenými „žíravými“ látkami.

Všichni ostatní pacienti měli jen „relativně mírné příznaky“.

Ministr však vysvětlil, že v současné době je možné stanovit „přímou souvislost“ mezi otravou a nápojem, který požili dva pacienti.

Lepší je pít vodu z kohoutku

Vili Beros odsoudil šíření „falešných zpráv“ na sociálních sítích, které hovořily o několika případech otravy, zejména v Rijece. Cílem falešných zpráv bylo podle něj vyvolat „paniku“.

„Obecně bych řekl, že není absolutně žádný důvod k panice, ale je třeba být ostražitý,“ řekl ministr a vyzval lidi, aby pili vodu z kohoutku.

Zdroj: euronews.com