Dva ruské bombardéry Tu-160 „znepokojily“ NATO během cvičení Jednotný trojzubec, píše RT. Velká Británie na jejich doprovod vyslala své stíhací letouny.

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že dva vojenské letouny vykonaly desetihodinový plánovaný let nad Barentsovým a Norským mořem. Ministerstvo zdůraznilo, že neporušily hranice jiných států a vykonaly let v přísném souladu s mezinárodními pravidly použití vzdušného prostoru. Moskva rovněž předem informovala NOTAM (pozn. angl. NOtice To Airmen) o chystaných letech ve dnech 1. až 3. listopadu nad Norským mořem. Tato zpráva také znepokojila NATO, píše RT.

​Tu-160 se má podle plánu maximálně přiblížit k norskému pobřeží na vzdálenost 13.9 mořské míle. Televize sdělila, že se lety mají konat v zónách manévrů Severoatlantické aliance.

​Bylo oznámeno, že letadla ruského vojenského námořnictva také vykonají cvičné lety s raketovou střelbou ve dnech 6. až 9. listopadu v Barentsově moři a v mezinárodních vodách severně od Norska, aniž by porušila jeho hranice.

Reakce Ruska

Dvě protiponorková letadla Tu-142 ruského námořnictva 2. listopadu provedla plánovaný let nad neutrálními vodami Norského moře, které trvaly déle než 12 hodin, prohlásily na ministerstvě obrany Ruska.