Francouzská vláda pohrozila, že uzavře desítky mešit v zemi, které byly označeny za potenciální hrozbu pro národní bezpečnost. Krok je součástí tažení proti islámskému extrémismu v zemi. (Foto: Twitter)

Ministr vnitra Gerald Darmanin ve čtvrtek prohlásil, že bezpečnostní složky země označily 76 mešit, které usilují o „separatismus“.

V rozhovoru pro rádio RTL uvedl, že „v některých koncentrovaných oblastech“ země jsou mešity „jasně protirepublikánské“. Prohlásil také, že francouzské tajné služby sledovali imámy, kteří kážou myšlenky „stojící proti našim hodnotám“. Darmanin zdůraznil, že tyto instituce, které byly identifikovány jako potenciálně rizikové, jsou pouze malou částí z více než 2600 muslimských modliteben a center ve Francii.

„V nadcházejících dnech budou v těchto modlitebnách provedeny prověrky. Pokud se tyto informace potvrdí, požádám o jejich uzavření,“ napsal francouzský ministr na svém Twitteru v komentáři k rozhovoru.

​Uvedl také, že 66 nelegálních migrantů, kteří byli podezíráni z „radikalizace“, byli deportováni ze země.

Policejní tažení proti francouzským islámským radikálům je částí „masivní a bezprecedentní“ vládní snahy směřované na zvládnutí religiózního extrémismu v zemi, uvedl Darmanin.