Ve čtvrtek pozdě večer místního času schválil turecký parlament finskou přihlášku do NATO, čímž se tato severská země dostala na pokraj formálního členství v západní vojenské alianci jako 31. stát. Stalo se tak poté, co v pondělí maďarský parlament ratifikoval žádost Finska o členství v NATO. (Foto: Wikimedia)

Jednomyslné turecké hlasování bylo poslední překážkou v procesu poté, co Ankara i Budapešť několik měsíců přihlášku brzdily – v případě Švédska však zůstane pozadu, a to i přesto, že finsko-švédské nabídky byly původně podány jako balíček. Vztahy Turecka se Švédskem jsou i nadále na bodu mrazu, což naznačuje, že jeho žádost se v dohledné době neposune k tureckému hlasování.

Finský prezident Sauli Niinisto uvítal zprávy z Turecka a prohlásil, že jeho země je „nyní připravena vstoupit do NATO“. Dodal: „Všech 30 členů NATO nyní ratifikovalo členství Finska. Chci každému z nich poděkovat za důvěru a podporu. Finsko bude silným a schopným spojencem, který se zavázal k zajištění bezpečnosti Aliance.“ S blahopřáním vystoupil na Twitteru také tajemník NATO Jens Stoltenberg…

Počátkem tohoto měsíce se Kreml vyjádřil k urychlenému vstupu Finska do Aliance a jeho mluvčí Dmitrij Peskov uvedl: „Mnohokrát jsme vyjádřili politování nad postupem Finska a Švédska směrem ke členství a mnohokrát jsme řekli, že Rusko pro tyto země nepředstavuje hrozbu.“

„S těmito zeměmi nemáme žádný spor…“ řekl. Nikdy pro nás nepředstavovaly žádnou hrozbu a logicky jsme je neohrožovali,“ dodal Peskov.

Finsko mezitím buduje 200 km dlouhý plot podél své hranice s Ruskem, aby posílilo bezpečnost, a to i po zprávách, že ruští muži houfně prchají do Švédska, aby unikli branné povinnosti. Plot bude údajně 10 metrů vysoký a zakončený ostnatým drátem.

Očekává se, že snaha Švédska o členství v EU bude nadále váznout po zhoršení vztahů s Tureckem v důsledku incidentu s upálením koránu krajně pravicovým aktivistou. Turecko rovněž požadovalo, aby švédské úřady zasáhly proti kurdským politickým skupinám a agentům, a zároveň tvrdilo, že Stockholm na svém území hostil „teroristy“. Bez ohledu na to, jaké omezené kroky Švédsko dosud podniklo, však žádný z nich turecké vedení neuspokojil.

Očekává se, že také Maďarsko bude prozatím pokračovat v blokování švédské žádosti. „Maďarsko brzdí přijetí Švédska do NATO kvůli stížnostem na kritiku politiky premiéra Viktora Orbána ze strany Stockholmu,“ uvedl ve středu mluvčí maďarské vlády podle agentury Reuters.

Zdroj: reuters.com