Finsko oznámilo, že „postaví zeď“ – podél své dlouhé hranice s Ruskem, protože vztahy mezi oběma zeměmi se kvůli válce na Ukrajině a snaze Finska vstoupit do NATO nadále rychle zhoršují. (Foto: Rajavartiolaitos)

Plán, který byl představen v pátek, představuje 200 kilometrů „vysoce bezpečnostního“ plotu podél jeho hranice s Ruskem, která je celkem dlouhá 1 300 km. Děje se tak v souvislosti s obavami, že by Moskva mohla migranty využít k nátlaku na Finsko, což jsou obavy, které vzrostly po vydání „částečného mobilizačního“ rozkazu prezidenta Putina v září.

Finsko v té době hlásilo nárůsty počtu překročení hranic, když se mladí muži snažili uniknout před možným odvodem do války na Ukrajině. Od té doby se rozšířily zprávy, že se mnozí z nich vrátili, vzhledem k tomu, že Kreml vyhlásil konec mobilizačního období.

Podle agentury AFP „plot bude přes tři metry vysoký a nahoře bude opatřen ostnatým drátem, přičemž obzvláště citlivé oblasti budou vybaveny kamerami s nočním viděním, světly a reproduktory, vysvětlil na tiskové konferenci vedoucí projektu Ismo Kurki.“

Finsko sdílí nejdelší úsek hranice s Ruskem ze všech členů EU.

Politický tlak na zřízení high-tech plotu nabral na síle a konsensu zejména minulý měsíc, kdy premiérka Sanna Marin vysvětlila následující:

„Shodli jsme se na potřebě,“ řekla Marinová po jednání. „Nyní vláda předloží parlamentu konkrétní návrhy.“ O financování pilotního úseku se podle ní bude hlasovat do začátku příštího měsíce.

„Je to otázka zajištění řádného dohledu nad finskou hranicí,“ řekla Marinová. „Chceme zajistit, aby naše pohraniční stráž měla dostatečnou podporu pro provádění náležité a účinné hraniční kontroly, a musíme být připraveni na případné rušivé situace.“

Níže: původní navrhovaná vzdálenost, která byla zvažována a projednávána v říjnu…

Předpokládaná cena za 200 km dlouhý úsek plotu je téměř 400 milionů dolarů a má být dokončen ve třech etapách. Podle APF „nejprve bude v březnu 2023 postaven pilotní plot o délce tří kilometrů na hraničním přechodu Imatra“. A následně: „Na základě těchto zkušeností bude ve druhé fázi vybudováno dalších 70 kilometrů plotu v oblastech poblíž hraničních přechodů, a to od konce roku 2023.“ Očekává se, že poslední fáze bude dokončena do roku 2026, pokud předchozí fáze proběhnou podle plánu.

Rusko svého arktického souseda již dříve v souvislosti s kontroverzní nabídkou NATO varovalo před militarizací hranice. Kreml dále uvedl, že umístění vojenských prostředků a zbraní NATO v této oblasti představuje riziko spuštění hromadění jaderných zbraní v baltském regionu.

Zdroj: theguardian.com