Přestože tisk dříve spekuloval, že by Spojené státy mohly zavést dlouhodobou výjimku z cel pro nejbližší spojence, prezident Trump se rozhodl zavést cla na ocel a hliník. Platit začnou od půlnoci.

Americký ministr obchodu Wilbur Ross oznámil, že Washington zavede 25% clo na dovoz ocele a 10% clo na dovoz hliníku z EU, Kanady a Mexika dnes o půlnoci.

„Těšíme se na pokračování vyjednávání jak s Kanadou a Mexikem, tak i s Evropskou komisí, neboť máme ještě další záležitosti, které musíme vyřešit, řekl Ross novinářům

V reakci na rozhodnutí Washingtonu mluvčí britské vlády prohlásil, že Británie stejně jako další členové EU jsou blízcí američtí spojenci, a měly by proto dostat „trvalou a úplnou" výjimku z amerických cel.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker označil cla za „zcela nepřijatelná" a slíbil, že v příštích hodinách dojde k zavedení „vyvažujících opatření".

„To je špatný den pro světový obchod," zdůraznil. „Budeme bránit zájmy Unie v plném souladu s mezinárodním obchodním právem," dodal předseda Komise.

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová uvedla, že se EU pro řešení obchodního sporu obrátí na Světovou obchodní organizaci.

Napětí v obchodních vztazích mezi EU a USA se zvyšuje přinejmenším od začátku března, kdy americký prezident Donald Trump uvalil 25% clo na dovoz ocele a 10% clo na hliník. Některé země spolu s EU dostaly dočasnou výjimku do 1. května, která byla později prodloužena do 1. června. Její lhůta má uplynout zítra.

Zdroj:  straitstimes.com