Poté, co americká stíhačka stealth sestřelila v sobotu odpoledne u pobřeží Jižní Karolíny čínský sledovací balón, se reakce Pekingu náhle změnila z vyjádření lítosti na obranu a rozhořčení. (Foto: Youtube)

Čínské ministerstvo zahraničí v neděli ráno zveřejnilo prohlášení, v němž uvedlo „silnou nespokojenost a protest proti použití síly ze strany USA k útoku na civilní bezpilotní letouny“.

„Čína bude rozhodně hájit legitimní práva a zájmy příslušné společnosti a zároveň si vyhrazuje právo podniknout v reakci na to další kroky,“ uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo pokračovalo:

„Čínská strana jasně požádala USA, aby tuto záležitost řešily klidným, profesionálním a zdrženlivým způsobem.“

Dodalo:

„To, že Spojené státy trvají na použití ozbrojené síly, je zjevně přehnaná reakce.“

Již ve středu chtěl prezident Biden balón odpálit z oblohy, ačkoli představitelé Pentagonu ho přesvědčili, aby počkal, až bude balón bezpečně nad Atlantikem.

Peking prohlásil, že balón se náhodou vychýlil z kurzu a byl primárně používán pro „meteorologické účely“. Ne však podle amerického ministra obrany Lloyda Austina, ten obvinil Čínu, že balón použila ke „sledování strategických objektů v kontinentálních Spojených státech“.

Incident donutil amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena odložit víkendovou cestu do Pekingu, což naznačuje, že k rozhovorům na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi s cílem uklidnit napětí ještě nějakou dobu nedojde.

„Tento incident nám říká, že jsme nenašli dno našich vztahů,“ řekl agentuře Bloomberg Drew Thompson, hostující vedoucí výzkumný pracovník na Lee Kuan Yew School of Public Policy v Singapuru.

Thompson dodal:

„Vztahy se neubírají pozitivním směrem a mohly by se dále zhoršovat.“

Ještě před tímto víkendem prezident Biden stupňoval technologickou válku proti Číně, aby zajistil omezení jejich schopností vyrábět čipy.

Mezitím generál Mike Minihan, šéf amerického velitelství vzdušné mobility, minulý týden předpověděl, že k velkému konfliktu mezi USA a Čínou by mohlo dojít „v roce 2025“ – v důsledku čínské invaze na Tchaj-wan.

A republikáni strávili posledních několik dní kritikou balonové reakce Bidenovy administrativy.

„Nechal by Trump Čínu létat špionážním balónem nad naší zemí?“ ptal se Biden. Republikán Jim Jordan napsal na Twitteru. „Nechal by to Reagan? JFK? Truman? Ne, ne a ne.“

Republikánský senátor za Jižní Karolínu Tim Scott rovněž na Twitteru napsal: „Balon měl být sestřelen předtím, než přeletěl kontinentální území Spojených států, a ne až poté.“ Dodal, že tento incident byl „zanedbáním Bidenových povinností“.

Server Bussiness Insider však upozornil, že podezřelé sledovací balony narušily vzdušný prostor USA za Trumpovy vlády, ačkoli to američtí představitelé až do minulého týdne nikdy nezveřejnili.

Zdroj: mfa.gov.cn