Rusko ve čtvrtek vydalo nové varování určené Spojeným státům ve chvíli, kdy se zdá, že se Moskvou jmenovaní představitelé stahují z jižního města Cherson, které je pod zvýšeným ukrajinským ostřelováním. (Foto: Flickr)

Agentura Associated Press o novém varování Kremlu informuje takto: „Uprostřed bojů vydalo Rusko varování, že by do konfliktu mohly být zataženy Spojené státy, a dodalo, že by se mohlo zaměřit na západní komerční satelity používané pro vojenské účely na podporu Ukrajiny.“

S prohlášením přišel zástupce vedoucího odboru kontroly zbrojení a nešíření zbraní ruského ministerstva zahraničí Konstantin Voroncov, který uvedl, že „legitimním cílem odvety by mohla být kvazicivilní infrastruktura“.

Brzy se také objeví otázka možného financování systémů Starlink Elona Muska ze strany Pentagonu poté, co společnost SpaceX uvedla, že nelze očekávat, že bude platit účet donekonečna.

Ukrajinské síly označily systém Starlink za zásadní pro schopnost odrazit ruský postup, protože se často používá při komunikaci na frontě, kde neexistuje žádné jiné komunikační spojení.

Podle listu The Moscow Times:

Komerční satelity, které Spojené státy používají na pomoc Ukrajině ve válce proti Rusku, jsou „legitimním“ cílem útoků, uvedl ve středu ruský diplomat.

Soukromé prostředky, jako je satelitní internetová konstelace Starlink Elona Muska, stejně jako satelity Maxar a Planet Labs pro pozorování Země, se ukázaly jako klíčové pro udržení Ukrajinců online a proniknutí mlhou války.

Není to poprvé, co Kreml takovou hrozbu naznačil. Již minulý měsíc Voroncov varoval, že nevojenské satelity používané Ukrajinou „představují nepřímé zapojení do vojenských konfliktů“ – čímž naznačil, že by se nakonec mohly stát terčem útoku.

Voroncov ve svém novém prohlášení pro OSN nezmínil Starlink jmenovitě…

Ve čtvrtek také mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová obvinila Washington, že usiluje o „bezmyšlenkovitou a šílenou“ eskalaci.

„Čím více se USA nechávají vtáhnout do podpory kyjevského režimu na bojišti, tím více riskují vyprovokování přímé vojenské konfrontace mezi největšími jadernými mocnostmi, která bude mít katastrofální následky,“ uvedla Zacharovová.

Zdroj: zerohedge.com