Britské tajné služby premiérce Therese Mayové oznámily, že Rusko chce změnit Libyi na novou Sýrii a využít své přítomnosti v této zemi k ovlivnění Západu, píšou britské noviny The Sun s odvoláním na vysoce postavený zdroj v britské vládě.

The Sun píše, že desítky důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU a jejích speciálních jednotek se už nacházejí ve východní Libyi, důstojníci tam původně přicestovali kvůli výuce a zabezpečení spojovacího kanálu.

Moskva podporuje velitele Libyjské národní armády, maršála Chalífa Haftara a zabezpečuje jeho vojska těžkou technikou, píšou noviny.

„Dvě ruské vojenské základny už působí v pobřežních městech Tobruku a Benghází a využívají jako krycí jednotky ruskou soukromou vojenskou společnost Wagnera, která už tam má svá předsunutá postavení," tvrdí bulvární deník.

Deník rovněž bez uvedení nějakých důvodů tvrdí, že se má za to, že v Libyi už jsou rozmístěny ničivé ruské protilodní rakety Kalibr a moderní systémy protivzdušné obrany S-300.

„Získá-li Moskva kontrolu nad pobřežní linií této země, může to vyvolat další vlnu migrantů přeplouvajících Středozemní moře," píše The Sun s odvoláním na vysoce postavený zdroj ve vládě.

Zdroj:  thesun.co.uk