Žertík ruského prezidenta Vladimira Putina při prvním jednání Rady Rusko-NATO vyděsil představitele Severoatlantické aliance. (Foto: Flickr)

O své vzpomínky na setkání se s Foreign Policy podělil britský politik a někdejší šéf aliance (v letech 1999-2004) George Robertson.

Podle Robertsona se na něj měl ruský lídr během projevu obrátit s ironickým návrhem na přejmenování sídla aliance. Politik zdůraznil, že tlumočník, který byl v tu chvíli na jednání přítomen, slovní hříčku pochopil a úspěšně Putinův vtip interpretoval západním partnerům.

„Řekl: „Všiml jsem si, pane generální tajemníku, že jste nejen předsedou Severoatlantické rady, ale také předsedou Euroatlantické rady partnerství a nyní také předsedou Rady Rusko-NATO. Mohu navrhnout, aby se velitelství NATO přejmenovalo na Sněmovnu sovětů?“,“ zavzpomínal Robertson na Putinův vtípek s tím, že v anglickém výkladu to znělo jako „Dům sovětů“ (House of Soviets).

Nezapomněl přitom zdůraznit, že slova ruského prezidenta vyděsila zejména polskou delegaci.

„Ale byl to jen vtip, protože taková tehdy panovala atmosféra,“ uzavřel věc bývalý generální tajemník NATO a dodal, že se setkání nakonec ukázalo jako přínosné pro všechny strany.

Zmiňme, že Robertson již dříve hovořil o Vladimiru Putinovi v souvislosti s tím, že prý kolem roku 2000 přemýšlel o připojení Ruska k alianci.

Ruský velvyslanec ve Velké Británii Andrej Kelin, který v té době působil ve Stálé misi při NATO, v komentáři k tomuto prohlášení zdůraznil, že takovou nereálnou představu navrhli politologové, nikoli vláda země.

Zdroj: foreignpolicy.com