Ředitel oddělení islámských bádání Institutu inovačního rozvoje Kirill Semjonov učinil v rozhovoru s RT předpoklad ohledně toho, za jakým účelem obvinil izraelský premiér Benjamin Netanjahu Írán z utajování archívů jaderného programu.

„Mluvit o tom, že se Írán zabývá vojenským nebo mírovým jaderným projektem, musíme velmi opatrně, protože se jedno s druhým proplétá, je to otázka výkladu. Dnes nastal okamžik, kdy je potřeba důvod pro tvrdší nátlak na Teherán. A nejde jen o jaderný program Íránu, ale o jeho expanzionistické plány.

Vidíme, že v Sýrii jsou oblasti, které kontrolují různé šíitské oddíly domobranců, jež se nepodřizují Damašku, ale pouze Íránu. Dokonce v Asadově gardě, fakticky v jeho elitních jednotkách, jsou přítomné zahraniční proíránské živly. Pro Izrael, USA, Francii, Saúdskou Arábii je to nepřijatelné," poznamenal Semjonov.

Expert vysvětlil, že jaderný problém poskytuje možnost takovým antagonistům jako Saúdská Arábie a Izrael „povýšit íránský problém nad regionální úroveň."

„Chtějí ukázat, že Írán ohrožuje celý svět, a tím sjednotit různé státy v konfrontaci s touto zemí. Izrael se rovněž snaží poskytnout Trumpovi další argument. Možná, že zatím ještě neschválil definitivní rozhodnutí ohledně sankcí proti Íránu, a Izrael by chtěl mít USA za spojence v tomto regionu," shrnul Semjonov.