Evropský parlament se postavil za registrovaná a stejnopohlavní manželství. Nově totiž vyzval členské země EU, aby uznávaly všechna taková partnerství uzavřená ve státech unie. (Foto: Flickr)

Následně europarlament pomocí rezoluce z plenárního zasedání ve Štrasburku vyzval eurokomisi, aby připravila právní předpisy k ochraně rodin tvořených páry stejného pohlaví.

Manželství, zvláště ta registrovaná a stejnopohlavní, jsou poslední dobou velkým tématem.

Dokázal to nyní i Evropský parlament, jelikož značná část jeho poslanců trvá na tom, že Evropská unie potřebuje najít jednotný postoj k uznávání takového druhu manželství.

Navrhuje tedy, aby vznikly nové předpisy, které jednotlivcům i stejnopohlavním rodičům zajistí ochranu před diskriminací a právo volného pohybu. Tedy ku příkladu, když se takoví rodiče vydávají na cesty s adoptovanými nebo vlastními dětmi.

„Pokud chceme ten volný pohyb osob, ze kterého čerpáme výhody, dodržovat, tak nám nezbývá nic jiného než mít právo v této oblasti sjednocené napříč Evropskou unií,“ nechal se slyšet místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja z České pirátské strany.

Naopak poslanec Ivan David, zvolený za hnutí SPD, si nemyslí, že je otázka skupin LGBT lidí v unii tím nejpalčivějším problémem.

„Evropa, Evropská unie má daleko závažnější problémy, kterým se věnuje mnohem méně. A další problémy vytváří, místo aby je řešila,“ poznamenal.

Pokud jde o zmiňovanou rezoluci, v ním poslanci chtějí mimo jiné trestně stíhat nenávistné projevy vůči lidem s menšinovou sexuální orientací.

Zdroj: snews.com