Lidstvo není připraveno čelit další pandemii – epidemie koronaviru ukázala, že lidé nemohou zařídit světové mechanismy pro boj s nakažlivou nemocí a překonat kvůli tomu nerovnost. (Foto: Flickr)

„V globalizovaném světě, kde jde obchod neustále přes hranice, není pro bohaté země snadné zabezpečit se vším nezbytným pro boj s viry,“ uvádí se ve zprávě.

Dokument odhaluje vakcínovou nerovnost z morálního hlediska: ve vyspělých zemích je naočkováno až 80 procent obyvatel a v některých chudých zemích je to jen kolem jednoho procenta.

Přitom Afrika dostala 48 milionů dávek vakcíny a Kalifornie 42 milionů, i když obyvatelstvo tohoto státu je 30krát menší než obyvatelstvo afrického kontinentu.

Dříve bylo oznámeno, že fond Gatesových investoval do vývoje nových protivirových tablet pro léčení koronaviru a zabránění pandemiím v budoucnu.

Startup Exscientia, který vyvíjí léky za pomoci umělé inteligence, podepsal s Fondem Billa a Melindy Gatesových čtyřletou smlouvu, jejíž hodnota může činit až 70 milionů dolarů. Výměnou za peníze dostane fond podíl na Exscientia.

Zdroj: independent.co.uk