Americký prezident Donald Trump naznačil zvýšení dovozního cla na francouzské víno v reakci na přijetí tzv. „daně na Google“ ze strany Paříže. (Foto: Flickr)

„Francie právě zavedla daň na naše překrásné americké technologické společnosti. Pokud by je měl někdo zdaňovat, pak je to jejich domovská země – USA. Brzy oznámíme velkou odvetu za Macronovu hloupost. Vždy jsem říkal, že americké víno je lepší Francouzské,“ napsal Trump na Twitteru.

Později Bílý dům vydal komentář, ve kterém zaznamenal zklamání z rozhodnutí Paříže a zdůraznil, že „opatření francouzské strany je zaměřena na inovativní americké technologické společnosti, které poskytují služby v jedinečných odvětvích hospodářství“.

Podle Washingtonu tento krok poukazuje na nedostatek odhodlání Francie k úspěšnému výsledku v probíhajících jednáních zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

„Trumpova administrativa soustavně prohlašuje, že nebude sedět a tolerovat diskriminaci amerických firem. Americký obchodní zástupce již zahájil šetření podle oddílu 301 týkající se daně z digitálních služeb uložené Francií a administrativa zvažuje všechny ostatní prostředky k provedení své politiky, zdůraznila administrace Trumpa.

Daň na Google

Dne 11. července schválil francouzský senát návrh zákona o dani z digitálních služeb ve výši tří procent z celkových ročních příjmů, které některé společnosti získaly z poskytování určitých digitálních služeb nebo byly nasměrovány francouzským uživatelům.

Podle zpráv z médií můžeme hovořit o společnostech jako jsou Amazon, Apple, Facebook a Google.

Obchodní mise USA uvedla, že daň se vztahuje na společnosti s kumulativním ročním příjmem ze služeb ve výši nejméně 750 milionů EUR po celém světě a 25 milionů EUR ve Francii.