JIŽNÍ KOREA – Jihokorejská armáda v pátek odsoudila svého severního souseda poté, co Pchjongjang vypálil dělostřelecké granáty, které dopadly do námořní nárazníkové zóny, která je dlouhodobě ohniskem napětí mezi oběma zeměmi. (Foto: X / ilustrační)

Podle jihokorejského sboru náčelníků štábů (JCS) vypálila Severní Korea mezi 9. a 11. hodinou dopoledne více než 200 střel u svého západního pobřeží, poblíž jihokorejských ostrovů Baengnyeong a Yeonpyeong.

Dělostřelectvo dopadlo severně od Severní hraniční linie (NLL), sporné faktické hranice stanovené OSN na konci korejské války v roce 1953.

Jak dodal JCS, dopadající střely nezranily žádné civilisty ani vojáky a incident označil za „provokativní čin, který ohrožuje mír a zvyšuje napětí na Korejském poloostrově“.

V reakci na to uspořádala jihokorejská armáda v pátek odpoledne vlastní cvičení námořních střeleb, přičemž ministerstvo obrany uvedlo, že šlo o „odpověď na severokorejskou provokaci, kdy dnes ráno střílela dělostřelectvo uvnitř zóny nepřátelského aktu“. Během cvičení nedošlo k „žádným neobvyklým pohybům“ severokorejské armády, uvedlo ministerstvo.

Před cvičením byla obyvatelům Yeonpyeongu nařízena evakuace do nedalekých krytů a „zdržení se venkovních aktivit“, uvádí se ve zprávě na vládních internetových stránkách a v prohlášení místního obyvatele, který CNN sdělil, že stejnou zprávu obdržel prostřednictvím SMS.

Fotografie z ostrova ukazují lidi shromážděné poblíž určených krytů, někteří sedí uvnitř a jiní se pohybují venku.

Na Yeonpyeongu, malém ostrově o rozloze pouhých tří kilometrů čtverečních, žije podle webových stránek místního úřadu více než 2100 lidí. Na ostrově Baengnyeong o rozloze asi 18 čtverečních mil žije více než 4 900 obyvatel.

Není bezprecedentní, že Severní Korea ostřeluje námořní nárazníkovou zónu, ale takové činy zvyšují napětí.

Poustevnická země obnovila dělostřeleckou palbu v nárazníkové zóně poté, co loni v listopadu vypověděla mezikorejskou vojenskou dohodu, uvedl JCS. Několik střel bylo ve stejné oblasti vypáleno také koncem roku 2022.

Vojenská dohoda byla podepsána v roce 2018 v rámci snah se Spojenými státy o omezení hrozby války na Korejském poloostrově a rozšíření nárazníkové zóny mezi oběma Korejemi.

Od té doby se však vztahy zhoršily, Soul od dohody odstoupil a obě strany zintenzivnily vojenská cvičení a zkoušky zbraní.

Jihokorejská armáda nyní ve spolupráci s USA sleduje související pohyby a podnikne „kroky odpovídající severokorejským provokacím“, uvedla v pátek JCS.

„Není neobvyklé, že Severní Korea během svých zimních cvičení ostřeluje Západní moře dělostřelectvem,“ uvedl Leif-Eric Easley, profesor na univerzitě Ewha v Soulu. „Co je letos jiné, je to, že obě Koreje nedávno odstoupily od vojenské dohody o budování důvěry a Kim Čong-un se veřejně zřekl usmíření a sjednocení s Jihem.“

V neděli severokorejská státní tisková agentura KCNA oznámila, že vůdce poustevnického státu Kim Čong-un prohlásil, že stát již nebude usilovat o usmíření a sjednocení s Jižní Koreou.

Kim podle zprávy KCNA uvedl, že se mezikorejské vztahy staly „vztahem dvou nepřátelských zemí a dvou válčících stran“. Údajně dodal, že pokud se USA a Jižní Korea pokusí o vojenskou konfrontaci se Severem, jejich „jaderný válečný odstrašující prostředek nebude váhat podniknout vážné kroky“.

Zdroj: edition.cnn.com