Podle informací, které kolují na ruských sociálních sítích, se Korejská lidově demokratická republika (KLDR), známá jako Severní Korea, chystá dodat své raketové systémy KN-09 (MLRS) do Ruské federace. (Foto: AR)

Kromě tradičních dělostřeleckých systémů Severní Korea souhlasila s tím, že Rusku dodá i raketové systémy. Tento vývoj znamená posílení vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi a poskytuje Rusku přístup k severokorejskému vojenskému vybavení.

Raketový dělostřelecký systém KN-09, který byl původně představen kolem roku 2014, hraje v této dodavatelské dohodě klíčovou roli. Je pozoruhodné, že má dosah až 220 kilometrů a využívá projektily ráže 300 mm, což z něj činí významný doplněk arzenálu ruské armády. Jeho schopnost vícenásobného odpálení zvyšuje jeho operační účinnost.

Další součástí tohoto dodavatelského paktu je systém KN-25, který Severní Korea představila v roce 2019. Systém KN-25 je konstruován tak, aby mohl zasahovat cíle na vzdálenost přesahující 400 kilometrů, čímž překonává mnoho srovnatelných systémů z hlediska dosahu. Nasazuje šest řízených střel ráže 600 mm, z nichž každá váží tři tuny.

Kromě toho se objevují zprávy, které naznačují, že dohoda o dodávkách může zahrnovat také samohybné dělostřelecké komplety M1989 Koksan ráže 170 mm. Tato samohybná děla mohou zasahovat cíle na vzdálenost až 40 kilometrů při použití konvenční munice a až 60 kilometrů při použití aktivně reagujících střel.

Podle zdrojů mají být dodávky těchto moderních vojenských prostředků zahájeny v říjnu. To znamená, že ruské ozbrojené síly mohou tyto severokorejské zbraně zavést na Ukrajině do listopadu.

KN-09, známý také jako severokorejský dělostřelecký raketový systém ráže 300 mm, je raketový systém s vícenásobným odpalováním (MLRS) vyvinutý Severní Koreou. Přesné datum jeho zavedení do výzbroje zůstává nezveřejněno, předpokládá se však, že byl uveden do provozu v roce 2010. Obvykle jej obsluhuje přibližně pětičlenná posádka.

Konkrétní údaje o rozměrech a hmotnosti KN-09 nejsou veřejně dostupné. Systém je vybaven raketami ráže 300 mm uloženými v osmi odpalovacích trubicích, přičemž každá raketa váží přibližně 800 kg a nese odhadem 200 kg bojovou hlavici. Tyto rakety mají přibližný dostřel 130 km, který se může lišit v závislosti na typu použité rakety. Systém může provést plnou salvu trvající přibližně 45 sekund, přičemž doba nabíjení je 15 až 20 minut.

Raketu KN-09 pohání dieselový motor, podrobné specifikace motoru však nebyly zveřejněny. Může dosáhnout maximální rychlosti přibližně 90 km/h a má operační dosah 800 až 1 000 km, což mu umožňuje překonávat značné vzdálenosti. Pokud jde o manévrovací schopnosti, systém zvládne stoupání až 60 %, boční náklony až 30 %, svislé schody o délce přibližně 0,5 metru, příkopy o šířce přibližně 0,6 metru a vodní překážky o hloubce zhruba 0,8 metru.

Předpokládá se, že rakety použité v systému KN-09 jsou čínské dělostřelecké rakety SY-300, které jsou známé svým doletem až 130 km. Tyto rakety jsou vybaveny inerciálními naváděcími systémy, které nabízejí úroveň přesnosti v dosahu až 200 metrů, s možným zlepšením na 50 metrů po aktualizaci údajů satelitního navigačního systému Baidu. Mezi možnosti bojových hlavic těchto raket patří vysoce explozivní tříštivé (HE-FRAG), kazetové rakety s rozptylnými protitankovými nebo protipěchotními minami a případně chemické hlavice.

KN-09 je ceněna pro svou jednoduchost, spolehlivost, cenovou výhodnost a snadnou výrobu ve srovnání s balistickými raketami. Kromě toho systém představuje výzvu pro zachycení kvůli soustředěným salvám dělostřeleckých raket. Odpalovací vozidlo pro KN-09 je založeno na čínském těžkém nákladním automobilu HOWO s konfigurací 6×6, upraveném pro vojenské účely tak, aby poskytoval úroveň terénní mobility.

Podle tweetu Patricie Marinsové z 15. září 2023 je Severní Korea schopna dodat Rusku značné množství vojenského vybavení, včetně dělostřeleckých granátů a dalších základních prostředků. Severokorejská armáda disponuje arzenálem čítajícím přibližně 21 000 dělostřeleckých kusů se zaměřením na větší ráže, jako jsou 152 mm a 122 mm, v celkovém počtu přibližně 8 500 kusů. Předpokládá se, že každý dělostřelecký kus má palebnou kapacitu 45 dní, což by mohlo vést k tomu, že Severní Korea má odhadované zásoby 27 milionů 122mm/152mm nábojů. Je pravděpodobné, že Severní Korea může Rusku dodat 10 milionů těchto nábojů.

Ačkoli část munice může být zastaralá, je srovnatelná se sovětskými zásobami, které Rusko dříve používalo. Kromě toho může Severní Korea nabídnout obojživelný tank PT-76/85, který se shoduje s potenciálními plány Ruska na útok na břeh řeky Cherson. Rusko testuje projekt Pat-S, obojživelný dělostřelecký systém ráže 152 mm, což naznačuje poptávku po takovém vybavení v regionu.

Určit přesné zásoby raket v Severní Koreji je náročné, ale země zaměstnává přibližně 3,5 milionu lidí v různých průmyslových odvětvích, přičemž značná část se podílí na výrobě zbraní. Vzhledem k tomu, že Severní Korea je dlouhodobě ve válečném stavu a zaměřuje se na svůj obranný průmysl, lze předpokládat, že nashromáždila značné zásoby různých typů munice.

Zdroj: armyrecognition.com