Ankara, Turecko – Podle předběžných neoficiálních výsledků turecké státní tiskové agentury Anadolu vede současný prezident Recep Tayyip Erdogan se 76 procenty sečtených hlasovacích uren. (Foto: Flickr)

Zatímco konkurenční tisková agentura přisuzuje mírný náskok opozičnímu kandidátovi ve druhém kole prezidentských voleb, které rozhodne o tom, zda dlouholetý vůdce země protáhne svou stále autoritářštější vládu do třetího desetiletí.

Anadolu ukázala, že Erdogan získal 54 procent hlasů a jeho vyzyvatel Kemal Kilicdaroglu 46 procent.

Tisková agentura ANKA, blízká opozici, mezitím ukázala výsledky 51 procent pro Kiličdaroglua a 49 procent pro Erdogana, přičemž sečteno bylo 75 procent volebních uren.

Výsledek by mohl mít důsledky daleko za hranicemi Ankary. Turecko stojí na křižovatce Evropy a Asie a hraje klíčovou roli v NATO.

Erdoganova vláda vetovala nabídku Švédska na vstup do NATO a nakoupila ruské systémy protiraketové obrany, což přimělo Spojené státy, aby Turecko vyloučily z projektu stíhacích letounů vedeného USA. Pomohla však také zprostředkovat klíčovou dohodu, která umožnila dodávky ukrajinského obilí a odvrátila celosvětovou potravinovou krizi.

Zdroj: pbs.org