Na společné hranici se v sobotu rozpoutala prudká přestřelka mezi bojovníky Talibanu a íránskou armádou, při níž zahynuli nejméně dva íránští pohraničníci a další byli zraněni. (Foto: Twitter)

K této přestřelce mezi Afghánistánem ovládaným hnutím Taliban a Íránskou islámskou republikou došlo uprostřed ostrého sporu o práva na vodu, který se konkrétně týká přístupu suchem sužovaného Íránu k řece Helmand.

Obě strany obvinily tu druhou, že zahájila palbu jako první, přičemž agentura IRNA tvrdí, že íránská strana způsobila Talibanu „těžké ztráty a vážné škody“, avšak počty afghánských obětí zůstávají nejasné.

Později v sobotu byla situace označena za zvládnutou, přičemž představitelé Teheránu varovali před dalšími vpády.

„Pohraniční síly Íránské islámské republiky budou rozhodně reagovat na jakékoli narušení hranic a agresi a současné afghánské orgány musí být pohnány k odpovědnosti za své neměřené a mezinárodním zásadám odporující jednání,“ citovala státní média šéfa íránské policie generála Ahmadrezu Radana.

A Taliban na oplátku uvedl: „Islámský emirát Afghánistán považuje dialog za rozumnou cestu k řešení jakéhokoli problému,“ uvedl mluvčí afghánského ministerstva obrany Enayatullah Khawarazmi.

Dodal: „Vymlouvání se na válku a negativní akce není v zájmu žádné ze stran.“ V napjatém pohraničním regionu dochází k dlouhodobým sporům ohledně práv na vodu.

Od fiaska Spojených států v podobě rychlého stažení z Afghánistánu v srpnu 2021, kdy Tálibán převzal pevnou kontrolu a zdědil při tom zbraně a vozidla v hodnotě miliard, se ozývají obavy ostatních zemí v regionu ohledně bezpečnosti hranic.

Zejména Afghánistán a Írán jsou historickými rivaly, vzhledem k tomu, že oba vyznávají tvrdou verzi islámu, ale jeden sunnitskou a druhý šíitskou.

Na obou stranách žije také početná „menšinová populace“ náboženské tradice té druhé strany, což vede k napětí zejména v rámci těchto komunit v pohraničních oblastech.

Zdroj: apnews.com