Zmatený Biden se podívá na Antonyho Blinkena, který poté dá pokyn novinářům, aby odešli a Biden a Si Ťin-pching se mohli setkat v soukromí. (Foto: FoxNews)

Americký prezident Joe Biden se ve středu poprvé po roce setkal s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem a jednal s ním o tom, co by mohlo zmírnit třenice mezi oběma velmocemi ohledně vojenských konfliktů, obchodu s drogami a umělé inteligence.

Biden přivítal čínského vůdce na panství Filoli, venkovském sídle a zahradách asi 48 km jižně od San Francisca, kam se později přesunou na summit fóra Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC).

V úvodním projevu Biden uvedl, že USA a Čína musí zajistit, aby se vzájemná konkurence „nezvrhla v konflikt“, a řídit své vztahy „zodpovědně“.

Si Bidenovi řekl, že od jejich posledního setkání před rokem na Bali se toho hodně událo. „Svět se dostal z pandemie COVID, ale stále je pod jejím obrovským vlivem. Globální ekonomika se zotavuje, ale její dynamika zůstává pomalá.“

Si označil americko-čínské vztahy za „nejdůležitější bilaterální vztah na světě“ a řekl, že on a Biden „nesou těžkou odpovědnost za oba národy, za svět a za historii“.

„Pro dvě velké země, jako jsou Čína a Spojené státy, není možné se k sobě navzájem obrátit zády,“ řekl. „Je nereálné, aby jedna strana předělávala druhou, a konflikt a konfrontace mají pro obě strany neúnosné důsledky.“

Zdroj: reuters.com