Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se jednání premiéra Benjamina Netanjahua v souvislosti s Gazou „neliší“ od jednání nacistického vůdce Adolfa Hitlera, informovala oficiální agentura Anadolu. (Foto: X)

Není to poprvé, co Erdogan přirovnal Izrael k nacistickému Německu, v červenci 2014 turecký prezident obvinil Izrael, že během války s Gazou „udržuje Hitlerova ducha při životě“.

Během současné války Erdogan masivně zesílil svou kritiku Izraele. Rovněž tvrdil, že Hamás není teroristickou organizací.

Izrael v říjnu odvolal své diplomaty z Turecka poté, co Erdogan obvinil Izrael z páchání válečných zločinů. Turecko později také odvolalo svého velvyslance z Izraele.

Izrael byl před nástupem Erdogana k moci dlouholetým regionálním spojencem Turecka, ale vazby se rozpadly po zásahu izraelského komanda na loď Mavi Marmara plující do Gazy, která byla součástí flotily bránící blokádě, v roce 2010, kdy bylo zabito 10 tureckých aktivistů, kteří zaútočili na vojáky IDF na palubě lodi.

Vztahy mezi oběma zeměmi od té doby střídavě stoupají a klesají.

Koncem září se Erdogan setkal s Netanjahuem v New Yorku na jejich prvním známém posezení a oba nadšeně diskutovali o možnostech spolupráce. Turecko zároveň udržuje hluboké vazby s Hamásem, teroristickou skupinou, která provedla ničivý útok 7. října, při němž bylo v jižním Izraeli zmasakrováno přibližně 1 200 lidí a asi 240 jich bylo uneseno do Gazy a drženo jako rukojmí.

Zdroj: timesofisrael.com