Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek pohrozil Evropské unii za to, že se postavila proti turecké vojenské operaci na severovýchodě Sýrie. Podle něj může Evropu zaplavit několika miliony syrských uprchlíků. (Foto: Wikimedia)

Ve středu většina evropských zemích ostře odsoudila tureckou operaci proti kurdským milicím na severu Sýrie. Evropané upozorňují, že Kurdové pomohli v boji proti teroristům z Islámského státu (IS)* a turecký vojenský zásah může vyprovokovat novou uprchlickou krizi.

Ve čtvrtek turecký prezident ve svém projevu k vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) pohrozil Evropě novými uprchlíky, pokud bude nadále odsuzovat tureckou operaci.

„Otevřeme své brány a pošleme vám 3,6 milionu uprchlíků,“ prohlásil Erdogan.

Ve středu se dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker postavil proti tureckému plánu vytvoření bezpečnostní zóny na severu Sýrii a vyzval Ankaru k zastavení operace.

„Nebude to fungovat. Pokud Turecko hodlá vytvořit bezpečnostní zónu, nepočítejte s financemi z Evropské unie,“ uvedl Juncker na slyšení v Evropském parlamentu.

Podobné prohlášení učinil i francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, podle kterého Turecko ohrožuje úsilí mezinárodní protiteroristické koalice a bezpečnost Evropanů.

Ve společném prohlášení Evropská unie uvedla, že turecký plán nedokáže zajistit nezbytné potřeby pro syrské uprchlíky.

„Je nepravděpodobné, že takzvaná ‚bezpečnostní zóna‘ na severovýchodě Sýrie, kterou si představuje Turecko, splní mezinárodní kritéria pro návrat uprchlíků,“ stojí v prohlášení.

Zdroj:  reuters.com