Desetitisíce lidí vyšly do ulic po celém Izraeli poté, co premiér Benjamin Netanjahu propustil svého ministra obrany. (Foto: Twitter)

Yoav Gallant vystoupil proti kontroverzním plánům na revizi justičního systému.

V Jeruzalémě policie a vojáci použili proti demonstrantům poblíž Netanjahuova domu vodní děla.

V pondělí brzy ráno vyzval izraelský prezident Isaac Herzog vládu, aby reformy zastavila.

„V zájmu jednoty izraelského lidu, v zájmu odpovědnosti vás vyzývám, abyste okamžitě zastavili legislativní proces,“ uvedl na Twitteru a dodal, že „oči celého izraelského lidu jsou upřeny na vás“.

Spojené státy rovněž uvedly, že jsou vývojem situace hluboce znepokojeny, a vyzvaly ke kompromisu.

Kvůli novému zákonu již bylo naplánováno týdenní narušení.

Součástí reforem jsou plány, které by vládě poskytly rozhodující kontrolu nad výborem, který jmenuje soudce.

Ztížily by také soudní odvolání vůdce, který je považován za nezpůsobilého k výkonu funkce, což rozzlobilo mnohé, kteří to považují za zájem současného prezidenta Benjamina Netanjahua, který čelí probíhajícímu soudnímu procesu kvůli korupci.

Pan Netanjahu tvrdí, že reformy mají zabránit tomu, aby soudy překračovaly své pravomoci, a že pro ně hlasovala veřejnost v posledních volbách.

Po protestu před Netanjahuovým domem se demonstranti – mnozí s izraelskými vlajkami a boucháním do hrnců a pánví – vyhnuli policejním jednotkám a dorazili k izraelskému parlamentu, Knesetu.

Jedna vládní zaměstnankyně řekla BBC, že má pocit, že Netanjahu „překročil všechny hranice, které jako demokratická země máme“.

„Bráníme poslední kousek demokracie, který máme, a já takhle nemůžu jít spát. Nemohu dělat nic, dokud toto šílenství nezastavíme,“ řekla.

Zdroj: bbc.com