Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli udeřil na šéfa Mezinárodní asociace pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho za to, že řekl, že útoky na jaderná zařízení jsou „zakázané“. (Foto: Flickr)

Izrael v minulosti podnikal tajné útoky na íránská jaderná zařízení a Netanjahu hrozil, že podnikne otevřenější akce. Američtí představitelé rovněž uvedli, že prezident Biden ponechá na stole vojenskou možnost, jak zabránit Íránu v získání jaderné zbraně, přestože Pentagon a CIA nedávno přiznaly, že Teherán o bombu neusiluje.

Grossi se právě vrátil z návštěvy Íránu, kde zajistil příslib, že MAAE získá větší přístup do íránských jaderných zařízení. Na otázku ohledně amerických a izraelských hrozeb Grossi odpověděl, že „jakýkoli vojenský útok na jaderné zařízení je mimo zákon, je mimo normativní struktury, které všichni dodržujeme“.

Netanjahu v komentáři na zasedání vlády označil tyto výroky za „nedůstojné“. „Rafael Grossi je důstojný člověk, který učinil nedůstojnou poznámku,“ řekl Netanjahu a zpochybnil ji:

„Jakým zákonem je zakázaná? Smí Írán, který veřejně vyzývá k našemu vyhlazení, chránit své zbraně hromadného ničení, které nás vyvraždí?“

V rozhovorech o íránském jaderném programu často chybí skutečnost, že Izrael má tajný jaderný arzenál, který nepodléhá žádným inspekcím. USA existenci izraelského arzenálu neuznávají a netlačí na Izrael, aby podepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Netanjahuovy hrozby vůči Íránu v posledních týdnech zesílily a USA daly jasně najevo, že Izraeli kryjí záda. Tom Nides, americký velvyslanec v Izraeli, v únoru prohlásil, že Izrael „může a měl by udělat cokoli potřebuje“ proti Íránu a že USA mu „kryjí záda“.

Komentáře přišly několik týdnů poté, co izraelský dron zasáhl zařízení v íránském městě Isfahán.

Zdroj: wsj.com