Podle místních novin cvičí specialisté americké armády tchajwanské vojáky na ostrově vzdáleném pouhých šest mil od čínského pobřeží, což je označováno za trvalé uspořádání, nikoliv za rotaci. (Foto: Flickr)

Tchajwanské noviny United Daily News (UDN) v neděli informovaly, že výcvikové režimy plánuje a dohlíží na ně 1. skupina speciálních sil, výsadková jednotka, podle ustanovení loňského zákona o autorizaci národní obrany (NDAA), který byl podepsán v prosinci 2022.

Čína prohlašuje Tchaj-wan za svůj, ale komunistická strana v Pekingu od převzetí moci v roce 1949 na ostrově nikdy nevládla. Tchaj-pej nároky na svrchovanost odmítá a po desetiletí se spoléhá na zbraně a výcvik Spojených států, jakož i na mezinárodní podporu, a to navzdory rozhodnutí Washingtonu přerušit v roce 1979 formální diplomatické vztahy.

To, že příslušníci amerických služeb cvičí tchajwanské ozbrojené síly, se stalo dlouholetým veřejným tajemstvím, které bylo oficiálně přiznáno až v roce 2021, kdy prezidentka Tsai Ing-wen uvedla, že několik amerických instruktorů je na ostrově na příležitostných výcvikových programech. NDAA na rok 2023 však otevřela dveře k intenzivnější spolupráci mezi oběma bezpečnostními partnery.

Tchajwanské ministerstvo obrany se ke zprávě nevyjádřilo, ale uvedlo, že všechny zahraniční vojenské výměny probíhají podle ročního plánu.

Mluvčí amerického ministerstva obrany podplukovník Martin Meiners se ke konkrétnímu výcviku nevyjádřil, ale uvedl: „Rád bych zdůraznil, že naše podpora a obranné vztahy s Tchaj-wanem zůstávají v souladu se současnou hrozbou, kterou představuje Čínská lidová republika.“

Zdroj: newsweek.com