Kreml tvrdí, že obvinění Mezinárodního trestního soudu proti Vladimiru Putinovi jsou s ohledem na jurisdikci v Rusku bezpředmětná. (Foto: Flickr)

Prezident Spojených států Joe Biden prohlásil, že Vladimir Putin se na Ukrajině jednoznačně dopustil válečných zločinů a vydání zatykače Mezinárodním trestním soudem (ICC) na ruského prezidenta je oprávněné.

Ačkoli USA stejně jako Rusko nejsou smluvní stranou tohoto mezinárodního soudu, Biden uvedl, že ICC předložil proti Putinovi pádný důkaz.

„Jednoznačně se dopustil válečných zločinů,“ řekl Biden v pátek novinářům. „Myslím, že je to oprávněné,“ dodal s odkazem na zatykač.

„Ani my ho mezinárodně neuznáváme. Ale myslím si, že je to velmi silný argument,“ dodal.

Mezinárodní trestní soud již dříve v pátek vyzval k Putinovu zatčení pro podezření z podílu na nezákonné deportaci a transferu dětí z okupovaných ukrajinských oblastí do Ruska po invazi Moskvy na Ukrajinu v únoru 2022.

Zatykač ICC nyní zavazuje 123 členských států soudu, aby Putina zatkly a předaly k soudu do Haagu, pokud vkročí na jejich území.

Kreml uvedl, že obvinění soudu proti Putinovi jsou nehorázná a s ohledem na jurisdikci v Rusku nesmyslná.

Zpráva vědců z Yaleovy univerzity, kterou minulý měsíc podpořily Spojené státy, zjistila, že Rusko zadržuje nejméně 6 000 ukrajinských dětí v nejméně 43 táborech a dalších zařízeních v rámci „rozsáhlé systematické sítě“.

Ukrajinská vláda nedávno uvedla, že do Ruska bylo deportováno více než 14 700 dětí, z toho více než 1 000 z přístavního města Mariupol, které bylo několik týdnů obléháno a téměř celé zničeno.

Zdroj: aljazeera.com