De-dolarizace se nadále zrychluje díky zprávě o tom, že Šanghajská burza ropy a zemního plynu (SHPGX), čínská burza pro obchodování s energetickými produkty, vypořádala svou první přeshraniční transakci v digitálních jüanech. (Foto: Flickr)

Čínský finanční zpravodajský portál „Yicai“ jako první informoval, že společnost PetroChina International ve čtvrtek nakoupila jeden milion barelů ropy s využitím digitálních jüanů. Jednalo se o první zahraniční vypořádání této burzy s ropou v digitálních jüanech. Jméno prodávajícího však nebylo zveřejněno.

SHPGX provedla několik transakcí v jüanech již dříve v tomto roce: V březnu společnosti PetroChina a TotalEnergies uskutečnily na burze transakci se zkapalněným zemním plynem v jüanech. Podle burzy se letos uskutečnily čtyři takové transakce s LNG.

Čínská centrální banka zahájila projekt digitálního jüanu v roce 2014 a elektronickou měnu pilotně zavedla v mnoha regionech Číny. Druhá největší ekonomika světa se připravuje na využití jüanu a jeho digitální verze v mezinárodním obchodě a financích jako alternativy k dolaru.

V srpnu brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva vyzval země BRICS k vytvoření společné měny, protože svět zuřivě hledá způsoby, jak obejít finanční systém založený na dolaru.

Brazilský prezident uvedl, že měna BRICS „zvyšuje naše platební možnosti a snižuje naši zranitelnost“.

Spojené státy, které v reakci na invazi na Ukrajinu vyloučily Rusko ze systému zpráv SWIFT, který je základem většiny globálních plateb, ještě více posílily trend de-dolarizace.

Zbývá zjistit, komu přesně PetroChina za ropu v digitálních jüanech zaplatila, ale nemusí být vyloučeno, že to bylo Rusko, vzhledem k tomu, že bylo vyloučeno ze systému SWIFT, a navíc vývoz ropy do Číny dosáhl rekordní výše.

Zdroj: yicaiglobal.com