Nové Dillí, Uprostřed spekulací o regulaci nebo přímém zákazu kryptoaktiv ministryně financí Nirmala Sitharaman v sobotu uvedla, že se k tomu vyjádří skupina G20. (Foto: X)

„Nechci se právě teď pouštět do debaty, zda bude kryptoaktivum regulováno, nebo zakázáno. K tomu se vyjádří skupina G20,“ uvedla na dotaz ohledně postupu při jeho řešení.

„Země G20 podepsaly dohodu, že budou společně pracovat na zvýšení finanční kapacity světové banky. Skupina G20 přivítala souhrnný dokument MMF a FSB (Rady pro finanční stabilitu) o kryptografických technologiích, včetně plánu, který podpoří koordinovaný a komplexní politický a regulační rámec,“ uvedla.

Ministryně financí vystoupila na tiskové konferenci spolu s ministrem zahraničí S. Jaishankarem a šerpou G20 Amitabhem Kantem na okraj summitu G20.

Uvedla, že FSB se zaměřila spíše na regulaci kryptoaktiv, zatímco MMF kladl důraz na makroekonomické důsledky kryptoaktiv.

„Souhrnný dokument je něco, čím se členové skupiny G20 budou podrobně zabývat. V Marrákeši se uskuteční ještě jedno zasedání, a to za našeho předsednictví pro finanční stopu,“ uvedla Sitharamanová.

Vedoucí představitelé skupiny G20 se 9. září dohodli na diskusích o přijetí digitálních měn centrálních bank (CBDC), uvedl diskusní dokument.

„Vítáme diskuse o možných makrofinančních důsledcích vyplývajících ze zavedení a přijetí digitálních měn centrálních bank (CBDC), zejména o přeshraničních platbách, jakož i o mezinárodním měnovém a finančním systému,“ uvádí se v diskusním dokumentu skupiny G20.

Diskusní dokument skupiny G20 dále dodává, že vítá zprávu BIS Innovation Hub (BISIH) o zkušenostech získaných v oblasti CBDCs.

„Těšíme se na zprávu MMF o možných makrofinančních důsledcích širokého přijetí CBDC, která posunula diskusi o této otázce,“ uvedla skupina G20 v diskusním dokumentu.

Z documentu:

Rozhodli jsme se nasadit všechny dostupné digitální nástroje a technologie a vynaložit veškeré úsilí na podporu bezpečných a odolných digitálních ekosystémů a zajistit, aby každý občan na této planetě byl finančně zapojen.

Abychom to podpořili:

  • Zavázat se podporovat odpovědné, udržitelné a inkluzivní využívání digitálních technologií zemědělci a ekosystémem začínajících zemědělsko-technických podniků a malých a středních podniků.
  • Vítáme zřízení Globální iniciativy pro digitální zdraví (GIDH) v rámci spravovaném WHO s cílem vybudovat komplexní ekosystém digitálního zdraví v souladu s příslušnými předpisy o ochraně údajů.
  • Využije digitální technologie k ochraně a propagaci kultury a kulturního dědictví a přijme digitální rámce pro rozvoj kulturních a kreativních odvětví a průmyslu.

Zdroj: businessinsider.in