Euro ve čtvrtek kleslo, protože se potvrdilo, že největší evropská ekonomika Německo je v recesi, zatímco dolar dosáhl dvouměsíčního maxima, protože těžil z poptávky po bezpečném přístavu v důsledku obav z platební neschopnosti USA. (Foto: Flickr)

Nejnovější obavy vyvolala ratingová agentura Fitch, která zařadila dluhový rating Spojených států „AAA“ do režimu negativního sledování, což je předzvěstí možného snížení ratingu, pokud se zákonodárci nedohodnou na zvýšení dluhového limitu.

Zelená bankovka paradoxně těžila z poptávky po bezpečných přístavech, když na vyřešení pomalu probíhajících jednání o dluhovém stropu zbývá pouhý týden před „datem X“ 1. června, kdy ministerstvo financí varovalo, že nebude schopno zaplatit všechny své účty.

Tento týden byl ve znamení poklesu rizika, což dolaru obecně prospělo,“ řekl Stefan Mellin, hlavní analytik Danske Bank.

Stupňující se známky ekonomické nevolnosti v Evropě poslaly euro na několikaměsíční minima vůči dolaru.

Poslední známka slabosti z Evropy přišla z Německa, kde ekonomika v prvním čtvrtletí mírně poklesla, a tím se po záporném růstu ve čtvrtém čtvrtletí 2022 dostala do recese.

Tento týden jsme viděli několik rozdílných makroúdajů napříč Atlantikem, a přestože Německo není euro, dynamika ekonomiky je ohromně slabá,“ uvedl Mellin z Danske Bank a poukázal také na údaje Ifo a PMI z tohoto týdne.

Index amerického dolaru, který měří měnu vůči šesti hlavním partnerům a je silně zatížen eurem, vzrostl až o 0,3 % na 104,16, což je nejvyšší hodnota od 17. března.

Euro se posunulo o zhruba 0,2 %, což stačilo na obnovení dvouměsíčního minima na úrovni 1,0715 USD.

Sterling oslabil o 0,1 % poté, co se krátce dostal na nejslabší hodnotu od 3. dubna na 1,2332 USD.

Vůči jenu se dolar posunul na nejsilnější hodnotu od 30. listopadu na 139,705, ačkoli naposledy byl o 0,1 % níže na 139,345.

Americkou měnu podpořilo také omezení sázek na snížení sazeb Federálního rezervního systému v letošním roce, neboť ekonomika se ukázala být odolná vůči účinkům dosavadní agresivní kampaně centrální banky na zpřísňování sazeb.

Obchodníci na americkém peněžním trhu snížili očekávání snížení sazeb Fedu v letošním roce na pouhého čtvrt bodu v prosinci, přičemž dříve to bylo až 75 bazických bodů.

Zvýšili také šance na další zvýšení sazeb o čtvrt bodu v červnu zpět na přibližně 1 ku 3 poté, co několik představitelů Fedu zaujalo v poslední době jestřábí postoj, když spotřebitelská inflace stále dosahuje přibližně dvojnásobku 2% cíle a zápis z posledního zasedání ukázal, že „téměř všichni“ tvůrci politiky vidí proinflační rizika.

„Trh velmi agresivně oceňoval snížení sazeb ze strany Fedu v letošním roce. To se v průběhu posledních dvou týdnů změnilo, což dolar podporuje,“ uvedl Mellin z Danske Bank.

Čínský jüan obnovil šestiměsíční minimum a na offshore trhu klesl na 7,0903 za dolar.

Asijský gigant přinesl kaskádu neuspokojivých ekonomických ukazatelů, které všechny poukazují na mdlou spotřebitelskou poptávku a naznačují, že postpandemické oživení již vyprchalo.

PBoC (Čínská lidová banka) neprokázala přílišný záměr bránit (jüan),“ napsal ve zprávě pro klienty Ken Cheung, hlavní asijský devizový stratég banky Mizuho.

Očekává, že jüan zůstane pod tlakem, dokud ekonomické údaje země nevykážou zlepšení nebo dokud PBoC nepřijme politická opatření ke stabilizaci měnového trhu.

Australský dolar pocítil dopad ekonomické slabosti Číny akutně vzhledem k úzkým obchodním vazbám a propadl se na 6,5měsíční minimum 0,6523 USD.

Novozélandský dolar se stále vzpamatovával ze středečního šokujícího holubičího příklonu centrální banky, který vyvolal propad o 2,2 %. Posunul se o dalších 0,4 % a dosáhl nejnižší hodnoty od poloviny listopadu na 0,6077 USD.

Zdroj: ndtv.com