Francouzská vláda nabídne těm, kteří se do programu přihlásí, pobídku v podobě trvalého ubytování ve venkovských obcích, protože francouzské hlavní město se snaží zlepšit svou image před pořádáním dvou světových sportovních událostí… (Foto: Flickr)

Francouzská vláda plánuje přemístit migranty, kteří v současné době žijí v ulicích Paříže, do dočasného ubytování na venkově ve snaze zlepšit image města před konáním mistrovství světa v ragby, které se uskuteční koncem tohoto roku, a letních olympijských her v roce 2024.

V oběžníku, který byl rozeslán vládním úředníkům a s nímž se seznámil francouzský deník Le Monde, budou migranti vybízeni, aby zamířili do venkovských provincií, kde jim bude zaručeno ubytování a lepší přístup k sociálním službám.

Podle oběžníku ministerstvo vnitra očekává, že první místa pro tento program budou k dispozici ještě tento měsíc a nakonec bude otevřeno 500 míst v deseti regionech.

Pařížské úřady nedokázaly zajistit dostatečné ubytování pro rostoucí počet nově příchozích. Žadatelé o azyl a migranti již několik let přežívají v hlavním městě v nedůstojných podmínkách, často se nacházejí ve stanech před radnicí nebo využívají parkoviště a stanice metra jako polostálé domovy.

Nouzové ubytování je v celém pařížském regionu přeplněno a místní vláda se zdráhá otevřít městské hotely pro ubytování migrantů bez domova, protože je raději ponechá volné před pořádáním mistrovství světa v ragby v září tohoto roku a letních olympijských her v roce 2024 v červenci příštího roku.

V uniklém oběžníku se uvádí, že těm, kteří se dobrovolně přihlásí do systému, bude nabídnuto ubytování ve venkovských obcích, a to i těm, kteří se nacházejí v neregulérní situaci.

U těch, na které se konkrétně vztahuje povinnost opustit francouzské území, tzv. OQTF, bude jejich případ dokonce znovu přezkoumán, přičemž oběžník uvádí, že „je nutné aktualizované posouzení každé situace“, aby se potvrdilo, zda lze k odůvodnění práva na pobyt použít nové prvky, jako jsou lidská práva na soukromý a rodinný život.

„Mnohé situace jsou velmi málo známé a některé osoby již pravděpodobně splňují podmínky pro získání povolení k pobytu,“ uvádí se v oběžníku.

Vláda doufá, že pobídka v podobě možného budoucího práva na pobyt přiláká ty, kteří v současnosti žijí v pařížských ulicích, aby se přestěhovali, a pomůže francouzské vládě prezentovat své hlavní město v lepším světle, kterému bude svět přihlížet.

Chceme, aby dočasné ubytování umožnilo zorganizovat celou proceduru,“ prohlásil Sylvain Mathieu z Meziresortní delegace pro ubytování a přístup k bydlení (DIHAL), která projekt pilotně realizuje ve spolupráci s francouzským ministerstvem vnitra.

Zejména žádáme prefektury, které tyto azylové domy hostí, aby poskytly prostory vyhrazené pro vyhodnocování administrativních situací vládními službami a zároveň respektovaly důvěrnost výměn,“ dodal Eric Jalon, generální ředitel pro cizince ve Francii.

Zdroj: rmx.news