Jaltského mezinárodního ekonomického fóra se účastní spolu se slovenskými politiky i silná delegace podnikatelů, kteří dorazili odhalit „neomezené možnosti“ Krymského poloostrova. (Foto: TASS)

Jedním ze slovenských podnikatelů, kteří se s velkým očekáváním a smělými plány účastní jaltského fóra, je i průmyslník Róbert Jendrol zastupující vlastní společnost Drevopal, jež podniká v dřevozpracujícím průmyslu. Se Sputnikem hovořil o podnikatelských možnostech na poloostrově.

Pane Jendrole, vy jste na Jaltské mezinárodní ekonomické fórum přijel jako zástupce své vlastní průmyslové společnosti, která zpracovává dřevo. Jaké jsou na fóru vaše zájmy? Čeho byste chtěl dosáhnout?

Jendrol: V první řadě jsme dorazili, abychom si zmapovali trh. Chceme nasbírat zkušenosti, jelikož jsou tu prakticky neomezené možnosti. Potřebujeme pootočit proud našich výrobků i na východ, nejen na západ. Hlavně nás to tady přitahuje jako velmi exotické místo.

Máte na mysli Krym, nebo Rusko jako takové?

I Rusko, i Krym. Mimo našeho hlavního zájmu, kterým je dřevozpracující průmysl, tak hledáme i reality, rozhlížíme se ve stavebnictví, potravinářství, víně…

Máte zkušenosti s obchodováním s ruským světem?

Ano, asi před 15 lety jsme pracovali pro společnost IKEA. Přes tuhle společnost jsme exportovali do Moskvy. Tento obchod již skončil, proto hledáme nové možnosti.

Cítíte na vaší společnosti sankční tlak? Nebo se jedná o jisté mediální pozadí nehrající v reálném světě vaší firmy roli?

Necítíme to, fungujeme normálně. Média jsou jedna věc, jiná věc je osobní jednání a osobní vztahy. To vidíme i tady na ruské straně, i na té naší straně.

Takže sankce za posledních pět let se vás nijak výrazně nedotkly?

Ne, určitě ne.

Fórum již probíhá, podařilo se vám již něco konkrétního dojednat?

Ano, hned první den se nám podařilo jednat o konkrétních věcech ohledně realit a pohostinství.

Jací jsou ruští partneři?

Jsou féroví. Velmi mi bylo sympatické, že mi na rovinu řekli, že nás jako Slováky rádi přivítají.

Vy jako průmyslník – uvítal byste z ruské strany nějaký konkrétní rozvoj infrastruktury, který by vám pomohl ve vašem snažení o růst na ruský, potažmo krymský trh?

Určitě bychom přivítali, kdyby se Krym nadále rozvíjel. Vidíme, že velmi „pokulhává“ infrastruktura, na které je potřeba hodně zapracovat. Největší problém se zdá být v dopravě, je nutné se zde zaměřit hlavně na dálnice a železnice.

Jaký máte z Krymu celkový dojem?

Jsem tu poprvé, jak na Krymu, tak i na fóru. Mám z toho úžasný pocit. Připadá mi to tady jako takové malé Monako. V létě tady musí být naprosto skvěle.

Přijel byste s rodinou na dovolenou?

Určitě ano, velmi rád.

Jan Masák