Čína se připravuje na prudký nárůst případů COVID-19, protože varianta Omicron, známá jako XBB, se rychle šíří po celé zemi. (Foto: Flickr)

Podle vedoucího zdravotního poradce Zhong Nanshana by počet nakažených mohl do konce tohoto měsíce dosáhnout 40 milionů týdně a do konce června by mohl dosáhnout vrcholu kolem 65 milionů případů týdně. Očekává se, že tato vlna infekcí se stane druhou největší v zemi, i když bude pravděpodobně menší než počáteční vlna, kterou jsme zažili v loňském roce.

Zhong Nanshan, přední čínský odborník na respirační onemocnění, nedávno diskutoval o předpokládané vlně COVID-19 na vědeckém fóru Greater Bay Area 2023. Prozradil, že na trh budou brzy uvedeny dvě nové vakcíny zaměřené na variantu XBB. Zhong zdůraznil význam vývoje účinných vakcín proti XBB, protože se v Číně stal dominantním kmenem.

Čína již schválila dvě vakcíny proti současné variantě XBB a další schválení se očekávají v blízké budoucnosti.

Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (China CDC) hlásí výrazný nárůst infekcí mutací XBB, jejíž prevalence vzrostla z 0,2 % v polovině února na 83,6 % na začátku května. Odborníci vyjádřili obavy z omezeného testování a hlášení v Číně, což by mohlo vést k podhodnocení skutečného počtu případů.

Raj Rajnarayanan, který sleduje varianty COVID, vysvětluje, že nízká míra testování by mohla způsobit, že tato vlna bude do značné míry neviditelná. Čína nyní čelí výzvě v podobě značné populace s vysokým rizikem závažných následků vzhledem k věku, stavu imunity a komorbiditám.

Vzhledem k tomu, že varianta XBB nadále cirkuluje, existuje možnost, že se objeví nové varianty. Rajnarayanan předpokládá, že zvýšená cirkulace variant XBB nejen v Číně, ale i jinde, by mohla vést k evoluci nových kmenů. Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace však uvádí, že varianty XBB byly dosud relativně neškodné pro osoby, které nejsou vystaveny vysokému riziku.

Světová zdravotnická organizace nedávno ve svém prohlášení doporučila, aby budoucí vakcíny COVID-19 již neobsahovaly původní virus SARS-CoV-2, ale jinou verzi, která by se blížila cirkulujícím variantám.

Technická poradní skupina WHO pro složení vakcíny COVID-19 18. května navrhla zahrnout variantu XBB.1.5, která je zodpovědná za většinu nových infekcí na celém světě. Aktualizovaná vakcína by se měla zaměřit spíše na jednu variantu XBB než na více verzí, doporučila WHO.

Ačkoli toto doporučení není závazné, slouží jako podklad pro rozhodování o vakcíně na národní úrovni. Někteří odborníci se vyslovili pro zařazení více kmenů viru do příští vakcíny, podobně jako je tomu u každoročního očkování proti chřipce. Skupina WHO zdůraznila, že mezi stávajícími variantami XBB existují drobné rozdíly a lze zvážit alternativní formulace nebo platformy, které vytvářejí silné neutralizační protilátkové reakce proti potomkům linie XBB.

Nejnovější americká posilovací vakcína COVID-19 je bivalentní, zaměřená na původní verzi SARS-CoV-2 a dvě varianty Omicron (BA.4 a BA.5). Tato očkování a předchozí vakcíny jsou sice stále účinné proti závažným onemocněním, hospitalizaci a úmrtí, ale poskytují menší ochranu proti infekci, protože hladina protilátek v průběhu času klesá.

Doporučení WHO zváží americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), až se v červnu sejdou jeho odborníci na vakcíny, aby projednali, které kmeny zařadit do příští vakcíny COVID-19.

Výbor VRBAC úřadu FDA se přiklání k tomu, aby byla schválena roční jednorázová vakcína pro většinu osob, s dalšími dávkami pro starší osoby a osoby se sníženou imunitou.

Úřad FDA v dubnu oznámil, že dosud neočkovaní Američané mohou nyní dostat jednu dávku bivalentní vakcíny Moderna nebo mRNA společnosti Pfizer.

Vývoj společnosti Covid přichází uprostřed americké prezidentské kampaně, která nabírá na obrátkách. Floridský guvernér Ron DeSantis ve středu oznámil svou kandidaturu na republikánskou nominaci, aby se v roce 2024 utkal s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Reakce země na Covid zůstane sporným tématem, protože mnoho států nadále poukazuje na pandemii jako na důvod, proč ve volbách neomlouvat korespondenční hlasování.

Zdroj: beckernews.com