Nový systém protivzdušné obrany S-500 se do výzbroje ruské armády může začít dodávat již v roce 2020. Podle agentury Interfax o tom ve středu informoval místopředseda ruské vlády Jurij Borisov. (Foto: YURI KOCHETKOV)

"Komponenty komplexu již prošly předběžnými výrobními testy a potvrzením svých vlastností. Komplex je možné dodat v různých konfiguracích v závislosti na úkolech, které se mají řešit," řekl s tím, že testy S-500 byly úspěšné.

Raketový systém S-500 je nejnovější generací systémů protivzdušné obrany s raketami dlouhého doletu. Systém vyrábí společnost Almaz-Antej, která je předním ruským dodavatelem vojenské techniky.

S-500 je univerzální dálkový a výškový záchytný komplex se zvýšeným potenciálem protiraketové obrany as posílenou schopností zachytit balistické rakety.

Nový systém je schopen zasáhnout nejen balistické, ale i aerodynamické cíle i okřídlené rakety.

Jak informovala agentura RIA Novosti, S-500 má bojový rádius 600 kilometrů a bude schopen detekovat a současně zasáhnout až deset balistických nadzvukových cílů, které létají rychlostí až sedm kilometrů za sekundu. 

Systém bude také schopen zasáhnout hlavice hypersonických raket.

Podle charakteristik bude S-500 výrazně převyšovat S-400 i jeho amerického soupeře PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3).

O zahájení výroby systémů S-500 prometa (Prométheus) informoval generální ředitel společnost Rostech Sergej Čemezov v červnu tohoto roku.