Americký výrobce letecké techniky Pratt & Whitney pozastavil dodávky nových motorů používaných v letounu Lockheed Martin F-35 Lightning II, zatímco vojenští představitelé vyšetřují, co se stalo, když se minulý měsíc na texaské ranveji zřítilo neviditelné letadlo. (Foto: Twitter)

Defense News obdržel e-mail od Společné programové kanceláře pro F-35, v němž se vysvětluje, že společnost Pratt & Whitney 27. prosince zastavila všechny dodávky turbovrtulových motorů F135 s přídavným spalováním společnosti Lockheed.

JPO, Agentura pro řízení obranných zakázek, poukázala na neštěstí letounu F-35B z 15. prosince, který se zřítil na námořní letecké základně Joint Reserve Base Fort Worth.

„Společná programová kancelář pro F-35 a společnost Pratt & Whitney se dohodly na odložení plánované dodávky a převzetí motorů F135, dokud nebudou známy další informace z vyšetřování a nebude zajištěna bezpečnost letu,“ uvedla JPO.

Jeden z vedoucích pracovníků společnosti Pratt & Whitney sdělil serveru Defense News, že dodávky motorů F135 nebyly formálně pozastaveny. A letecký výrobce nevydal prohlášení, které by jeho výrok objasnilo.

„Nedošlo k žádnému formálnímu pozastavení dodávek F135 a úzce spolupracujeme se Společnou programovou kanceláří na všech aspektech probíhajícího vyšetřování a načasování dodávek.

„Letouny F135 mají nalétáno více než 600 000 hodin. Bezpečnost pro bojovníky je a nadále bude naší prioritou číslo jedna,“ řekl Jen Latka, viceprezident programů F135 ve společnosti Pratt & Whitney.

Zde je video, na kterém stíhací letoun stealth za 100 milionů dolarů zažívá trapnou nehodu.

„To mělo za následek také zastavení dodávek na poslední dva týdny roku, což znamenalo, že Lockheed v roce 2022 dodal 141 letounů F-35, což je méně než smluvně požadovaných 148,“ poznamenal Defense News.

Zdroj: defensenews.com