Bývalý vědec NASA Gilbert Levin oznámil, že na Marsu byly nalezeny stopy života před více než 40 lety. Je to uvedeno v jeho článku na portálu Scientific American.

Levin uvádí, že studie byla provedena v roce 1976 jako součást programu Viking, který zahrnoval hledání stop života ve vzorcích půdy z Marsu. Podle jeho slov se povedlo objevit „mikrobiální dýchání“, o čemž svědčí vysoká hladina kyslíku v získaných vzorcích.

Celkově se v rámci testu povedlo získat čtyři pozitivní výsledky ze dvou kosmických lodí, které přistály na vzdálenost 4000 mil. NASA však dospěla k závěru, že vzorky ukazují pouze na přítomnost látky napodobující život, uvádí dále Levin.

Vědec dodal, že v příštích 43 letech není žádná kosmická loď mířící na Mars vybavena zařízením pro opakované testy.

Nedávno došlo na Marsu k šokujícímu objevu. Robotický přistávací modul InSight se od listopadu 2018 nachází na Marsu a studuje jeho kůru, plášť a jádro.

Na konci září jsme informovali, že tento modul objevil podivné magnetické pulzace a některé důkazy, že by mohla být pod hladinou Rudé planety globální nádrž kapalné vody. Bylo to odhaleno na společném zasedání Evropského kongresu planetárních věd a Americké astronomické společnosti.

Zatímco globální magnetické pole Marsu se zničilo před asi 4 miliardami let a proměnilo planetu ve studenou poušť s vypuštěnými vodními ložisky, magnetometr InSight zachytil určitá měření existujících magnetických signálů přicházejících z hornin poblíž přistávacího modulu, které jsou stabilní a mnohem silnější, než se očekávalo a záhadně se objevují během půlnoci na Marsu.

Dále byla objevena také čtyřkilometrová elektricky vodivá vrstva pod povrchem Marsu. Je hluboká asi 100 kilometrů a může jít o vodonosnou vrstvu s rozpuštěnými pevnými látkami.

Ve hře je stále také možná existence velkých podzemních vodních nádrží pod povrchem planety, a to díky silným důkazům o přítomnosti půdního ledu na Marsu.

InSight může kopat jen pět metrů pod povrchem Marsu, tvrdí Dave Brian z Univesity of Colorado. Z toho důvodu je zatím stále nemožné dokázat přítomnost potenciální oázy.

Mise robotického přistávacího modulu InSight byla zahájena v květnu minulého roku, na Marsu přistál v listopadu, tedy po 205 dnech ve vesmíru.

Jedná se o prvního robotického průzkumníka ve vesmíru, jež studoval evoluci planety prostřednictvím důkladného zkoumání její horní kůry, měření síly a směru jejího magnetického pole.

Zdroj:  dailymail.co.uk