Od roku 2015 se tisíce expertů spojily, aby podepsaly petice a otevřené dopisy vyzývající k zákazu autonomních zbraňových systémů, včetně 3 000 zaměstnanců Google, kteří se dříve účastnili programu pomáhajícího budovat systém autonomních strojů pro technologii rozpoznávání videa dronem.

Bývalá softwarová inženýrka Google Laura Nolan varovala, že autonomní roboti  mohou během několika sekund zničit celá města tím, že náhodou způsobí „bleskovou válku“, hlásí Daily Star.

Nolan, která minulý rok rezignovala ve společnosti Google na protest proti tomu, aby byla vyslána na práci na projektu s názvem Maven, jehož cílem je zdokonalit technologii vojenských robotů v USA, je již dlouho zastánkyní zákazu strojů na zabíjení.

„Je možné, že v situaci, kdy je ve stejné oblasti rozmístěno mnoho autonomních zbraní, můžete mít situaci„ bleskové války “, kdy autonomní zbraně reagují na chování ostatních autonomních zbraní téměř okamžitě a vytvoří velmi intenzivní konflikt,“ řekl Nolan v rozhovoru s Daily Star.

„Je to podobné „haváriím typu flash“, které jsme na akciových trzích viděli v důsledku automatizovaných obchodních algoritmů,“ vysvětlila bývalá technička společnosti Google.

„Rozdíl s válčením je, že neexistuje způsob, jak zavést „jistič“, jaký mají burzy cenných papírů obvykle pozastavující obchodování, když se ceny akcií pohybují příliš rychle.“

„V nejhorším případě by blesková válka mohla znamenat zničení celého města během několika sekund," varovala.

Laura Nolan je členkou kampaně za zastavení robotů zabijáků (CTSKR), která naléhá na země, aby podepsaly smlouvu zakazující použití autonomních zbraní, které nevyžadují lidskou kontrolu.

Dříve informovala americké diplomaty v New Yorku a Ženevě o nebezpečích neregulovaných technologií a tvrdila, že bezobslužní roboti mohou dělat „katastrofální věci, na které nebyly původně programováni“, uvádí The Guardian.

„Pravděpodobnost katastrofy je úměrná počtu těchto strojů v určité oblasti najednou. To, na co se díváte, jsou možná zvěrstva a nezákonné zabíjení dokonce i podle válečných zákonů, zejména pokud jsou někde rozmístěny stovky nebo tisíce těchto strojů,“ řekl Nolan dříve a naléhal na vlády, aby podrobily pokročilé zbraňové systémy lidské kontrole.

Více než 3 000 zaměstnanců společnosti Google, kteří pracovali společně s Nolan v programu Maven a pomáhali americkému ministerstvu obrany vybudovat systém strojů, aby rychleji rozlišovali lidi a předměty, podepsali petici protestující proti zapojení společnosti do projektu.

Od roku 2015 se tisíce odborníků v oblasti umělé inteligence spojily, aby podepsaly různé otevřené dopisy v rámci kampaně CTSKR o zakazování používání zabijáckých autonomních zbraňových systémů.

Generální ředitel Tesla a SpaceX Elon Musk také již dříve vyjádřil řadu obav ohledně nebezpečí neregulovaného vývoje umělé inteligence a vyvíjejících se schopností robotů, což naznačuje, že příští světová válka by mohla být způsobena konkurencí na národní úrovni.

Zdroj: theguardian.com