Předseda finančního výboru ruského Kongresu Anatolij Aksakov uvedl, že země se chystá během příštího měsíce legalizovat mezinárodní obchod s kryptoměnami. (Foto: Flickr)

„V lednu chceme legalizovat kryptoměny, abychom zajistili zahraniční obchodní aktivity,“ řekl Aksakov podle přeložené verze zprávy.

Předseda zdůraznil, že ačkoli Rusko podniká kroky k umožnění plateb bitcoiny a kryptoměnami za dovoz, nemá v plánu podporovat podobné využívání vzkvétajících aktiv v rámci hranic území státu.

„Oběh kryptoměn jako platebního prostředku na území Ruska bude zakázán a v tomto ohledu bude stanovena odpovědnost,“ uvedl údajně.

„Ale pro placení zahraničněobchodních transakcí stále předpokládáme možnost využití kryptoměn, například pro paralelní dovoz.“

Ruští představitelé si z této možnosti utahují již téměř rok, a to v návaznosti na intenzivní balíček západních sankcí nasazených po invazi na Ukrajinu.

Rusko stanovilo plán regulace bitcoinu v lednu 2022 a ministerstvo financí předložilo návrh v následujícím měsíci. Přibližně ve stejné době oznámil americký prezident Biden první tranši ruských sankcí, která zablokovala pět největších ruských bank a zmrazila veškerá jejich aktiva v Americe. O měsíc později Rusko uvedlo, že je otevřeno prodeji zemního plynu za bitcoiny.

„Mohou existovat různé měny, a to je standardní postup. Pokud budou chtít bitcoin, budeme obchodovat v bitcoinech,“ řekl tehdy na tiskové konferenci předseda energetického výboru Kongresu země Pavel Zavalnyj.

Brzy tato myšlenka nabrala na síle a různé oblasti ruské vlády ji začaly podporovat. V dubnu daňový úřad země navrhl změnu místního zákona o kryptoměnách, která by umožnila subjektům přijímat kryptoměny jako platidlo v zahraničním obchodě. Do května se o této záležitosti v Rusku „aktivně diskutovalo“.

Ruská centrální banka, která byla vzhledem ke svým předchozím výzvám k úplnému zákazu bitcoinu a kryptoměn nejhůře přesvědčitelným vládním orgánem, v červnu poprvé kývla na možnost povolit bitcoinové platby pro mezinárodní zúčtování. V září se ruská centrální banka dohodla s ministerstvem financí, že „bez přeshraničního vypořádání v kryptoměnách se nelze obejít“.

Nyní, s blížícím se koncem roku, se podle zprávy agentury TASS právní základ pro umožnění takových plateb stane skutečností.

Zdroj: bitcoinmagazine.com