Na Ukrajině shrnuli výsledky cvičného boje mezi Su-27 a F-15 v rámci leteckého cvičení Čisté nebe 2018. Víceúčelový stíhač čtvrté generace Su-27, kterou mají ve výzbroji OS Ukrajiny, ukázal ve vzdálenosti přes jeden kilometr lepší výsledky než F-15C Eagle Národní gardy USA.

Na obou stranách se manévrů zúčastnily skupiny ze čtyř nebo pěti letounů.

Starší navigátor letecké brigády Oleksandr Mostovoj řekl, že Su-27 zvítězil ve vzdušném boji díky větší manévrovací schopnosti. Podařilo se toho dosáhnout díky lepší mechanizaci letadla.

Letecké cvičení Čisté nebe 2018 probíhá v Chmelnycké a Vinnycké oblasti 8. až 19. října. Vedle Ukrajiny se jich účastní členské země NATO: Belgie, Dánsko, Velká Británie, Nizozemsko, Estonsko, Rumunsko, Polsko a USA.

Sovětský a ruský víceúčelový manévrovatelný a za každého počasí použitelný záchytný stíhač Su-27 určený k získání převahy ve vzduchu byl vyvinut v konstrukční kanceláři Suchého.

První let vykonal 20. května 1977. Sériová výroba byla zahájena v roce 1983 v Komsomolsku na Amuru. V roce 1984 byl letoun Su-27 zařazen do výzbroje Sovětské armády.