Čína ale vede v celosvětovém boji o vytvoření použitelné síťové technologie 6G, jelikož si patentovala 35 % z téměř 38 000 patentů souvisejících s technologií, uvedla Čínská národní správa duševního vlastnictví (CNIPA). (Foto: Youtube)

Nejbližšímu konkurentovi, Spojeným státům, se údajně podařilo patentovat přibližně 18 % požadovaných technologií.

Významná část technologií, které se Číně již podařilo patentovat, souvisí s umělou inteligencí, i když není jasné, jak se bude používat k aktivaci sítí pracujících na terahertzových vlnách – což je frekvence tisíckrát vyšší, než se v současnosti používá v gigahertzových mikrovlnných troubách s technologií 5G.

Asijská země doufá, že v roce 2030 začne zavádět dokončenou technologii 6G s předpokládanými rychlostmi kolem 50 gigabitů za sekundu (což je 10krát vyšší rychlost přenosu dat, než jaké v současné době zvládnou nejlepší disky M.2 SSD).

Čínští inženýři již začali testovat určité části této technologie a v roce 2020 byla vypuštěna do vesmíru první 6G družice. Družice doprovázená řadou pomocných zařízení testuje výše uvedené ultravysokofrekvenční terahertzové vlny a možnost jejich využití k přenosu dat.

Čínští inženýři zůstávají optimističtí ohledně vyhlídek experimentální družice 6G vyslané do vesmíru.

„Tato experimentální družice představuje vůbec první technologii terahertzové komunikace, která by byla ověřena při použití ve vesmíru,“ uvedl v komentáři pro čínskou televizní stanici CCTV Sü Jang-šeng, inženýr Čínské akademie inženýrství.